Wydarzenia
[CYKL] Klub Seniora | Klasyka kina kryminalnego [październik 2023 – czerwiec 2024]
26
Październik
2023
Pokazy filmowe Wykłady

[CYKL] Klub Seniora | Klasyka kina kryminalnego [październik 2023 – czerwiec 2024]

„Nic tak nie ożywia filmu, jak trupy” – mawiał mistrz suspensu Alfred Hitchcock. Trup ściele się gęsto przynajmniej w części filmów, które kino Iluzjon (FINA) zaprezentuje w kolejnej odsłonie Klubu Seniora pod hasłem Aż dreszcz przechodzi… Klasyka kina kryminalnego. Jednak niech to nie odstraszy co bardziej wrażliwych widzów od przychodzenia – tradycyjnie w jeden z czwartków w miesiącu, na godzinę 11.00 do Iluzjonu.

Wybraliśmy bowiem filmy, które wprawdzie chwilami mrożą krew w żyłach, ale nie epatują przemocą. Miast tego wciągają widza w inteligentnie poprowadzoną przez świetnych reżyserów, trzymającą w napięciu intrygę. Intrygę okraszoną sensacyjnymi scenami, np. trwającym 32 minuty (!) napadem rabunkowym w Rififi (1955) Julesa Dassina, zgłębianiem mentalności złoczyńców i stróżów prawa, a nawet choćby w Kobiecie w oknie (USA 1944) Fritza Langa czy Szale (1972) Alfreda Hitchcocka humorem. Komizmu nie brakuje też oczywiście nomen omen komedii kryminalnej Alexandra Mackendricka Jak zabić starszą panią (1955).

W stronę satyry politycznej zmierza natomiast nagrodzone Oscarem Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem Elio Petriego (1970).

Na miłośników kryminałów czekają ekranizacje mistrzyń literatury tego gatunku takich jak Patricia Highsmith  (W pełnym słońcu René Clémenta)  i Agatha Christie (Morderstwo w Orient Expresie Sidneya Lumeta).

Na kryminalnym ekranie zajaśnieją wielkie gwiazdy kina: Ingrid Bergman, Jacqeline Bisset, Sean Connery, Alain Delon, Albert Finney, Alec Guinness, Edward G. Robinson, Peter Sellers i wiele innych, wśród nich – w opartym na scenariuszu Joe Alexa Zbrodniarzu i pannie (1963) Janusza Nasfetera – Ewa Krzyżewska i Zbigniew Cybulski. Drugim filmem polskim w  przeglądzie i to wybitnym! – będzie Wśród nocnej ciszy (1978) Tadeusza Chmielewskiego, adaptacja powieści Ladislava Fuksa Śledztwo prowadzi radca Heumann, uświetniona kreacjami aktorskimi Tomasza Zaliwskiego i Henryka Bisty.

Repertuar przeglądu przygotował filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który będzie także prelegentem i moderatorem dyskusji po projekcjach. Życzymy mocnych wrażeń!

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

26.10, godz. 11.00 Kobieta w oknie (reż. Fritz Lang, 98 min, 1945, USA)

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Wśród nocnej ciszy, red. T. Chmielewski