Wydarzenia
[CYKL] Wiesław Gołas | In Memoriam przegląd filmowy w kinie Iluzjon | Luty 2022
03
Luty
2022
Pokazy filmowe

[CYKL] Wiesław Gołas | In Memoriam przegląd filmowy w kinie Iluzjon | Luty 2022

Wiesław Gołas – aktor teatralny i filmowy, wybitny wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach, zaskarbiając sobie sympatię widzów znakomitymi kreacjami komediowymi. Filmy pokazane podczas przeglądu tworzą barwną – choć czasem na czarno-białej taśmie – galerię jego aktorskich wcieleń. Zapraszamy w lutym do kina Iluzjon!

Program

3.02, godz. 17.30 Ogniomistrz Kaleń, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 103 min., 1961, Polska

9.02, godz. 17.30 Żona dla Australijczyka, reż. Stanisław Bareja, 92 min., 1964, Polska

17.02, godz. 17.30 Chudy i inni, Henryk Kluba, 91 min., 1966, Polska

23.02, godz. 17.30 Dzięcioł, reż. Jerzy Gruza, 85 min., 1970, Polska

Opisy filmów

Ogniomistrz Kaleń, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 103 min., 1961, Polska

Rok 1946. Żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, ogniomistrz Kaleń stacjonuje wraz ze swoją jednostką w Bieszczadach. Niesubordynowany mężczyzna, mający dużą słabość do kobiet, ma już dość służenia w armii i pragnie wrócić do cywila. W regionie działają jednak oddziały UPA i WiN, które nie pozwalają Kaleniowi długo cieszyć się rozkoszami życia. Żołnierz dostaje się w samo epicentrum walki. Pomimo pewnych propagandowych naleciałości, Ogniomistrz Kaleń wyróżnia się sprawnością warsztatową i rzetelnością przedstawienia. Co ciekawe, historycy wiązali niekiedy dzieło Petelskich z nurtem polskiej szkoły filmowej, wbrew zamierzeniom samych twórców.

 

Żona dla Australijczyka, reż. Stanisław Bareja, 92 min., 1964, Polska

Bohaterem filmu jest Robert, bogaty farmer z Australii, z pochodzenia Polak, który przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu pięknej i gospodarnej żony. Z godnym podziwu zaangażowaniem pomoc oferuje mu dziennikarz Żelazkiewicz, który obiecuje, że w ciągu trzech dni znajdzie odpowiednią kandydatkę. W ramach swojej misji zaprasza go na koncert ludowego zespołu „Mazowsze”, podczas którego Hanka, jedna z chórzystek, wpada w oko Robertowi. Wywołuje to lawinę skomplikowanych wydarzeń, które omal nie niweczą nadziei farmera. Znakomita komedia muzyczna, która spełnia wszystkie cechy gatunku: lekkość, dynamiczne tempo, dowcipne dialogi i komiczne zwroty akcji. Atrakcyjności dodają mistrzowskie kreacje aktorskie.

 

Chudy i inni, reż. Henryk Kluba, 91 min., 1966, Polska

Film opowiada o grupie robotników pod wodzą tytułowego “Chudego”. Pracują oni na budowie zapory wodnej. Przyjechali do pracy z różnych stron kraju, mają pogmatwane życiorysy, niektórzy przeżywają rozłąkę z rodziną. Pewnego dnia na budowie pojawia się dziennikarz, który chce opisać ich życie. Jego wizyta doprowadza do wielu konfliktów i tragicznych sytuacji. Debiut fabularny Henryka Kluby na podstawie scenariusza Wiesława Dymnego.

 

Dzięcioł, reż. Jerzy Gruza, 85 min., 1970, Polska

Komedia Jerzego Gruzy z plejadą wybitnych polskich aktorów. Film opowiada historię 40-letniego Stefana, męża, ojca dziesięcioletniego syna i pracownika supersamu. W domu jest zdominowany przez żonę, która odnosi ogromne sukcesy w strzelectwie i często jest nieobecna z powodu wyjazdów na zawody. Jedną z takich absencji żony słomiany wdowiec postanawia wykorzystać na romans. Pomimo starań nie jest jednak w stanie znaleźć skorej do przygodnego i niezobowiązującego związku kobiety. Kolejne próby uwiedzenia pań kończą się fiaskiem. Jego wysiłki przynoszą mu samemu wiele problemów, a widzowi zabawnych i kuriozalnych sytuacji.

 

Ilustracja: Wiesław Gołas w filmie Ogniomistrz Kaleń, reż. E. Petelska