Wydarzenia
Cytat, inspiracja czy opracowanie? | Spotkania z prawem autorskim
27
Maj
2021
Wykłady

Cytat, inspiracja czy opracowanie? | Spotkania z prawem autorskim

Bezpłatne wejście

Dla osób tworzących swoje dzieła na bazie cudzej twórczości często nieoczywistym jest czy ich działalność to inspiracja, opracowanie czy jedynie cytat? Czy przejęcie wydarzeń z cudzego życia jest plagiatem? Czy można wyznaczyć procentowo lub technicznie poziom „podobieństwa”, który daje pewność, że to jeszcze inspiracja lub już plagiat? Jak traktować wypowiedzi i stwierdzenia znanych ludzi, które zna każdy? Szkolenie poświęcone zostanie zagadnieniu twórczości inspirowanej i opracowaniom. Wskazane zostaną różnice między inspiracją a opracowaniem cudzej twórczości. Wyjaśnione zostaną zasady korzystania z informacji i faktów, nie wymagające zezwolenia osób, których dotyczą.

Analiza tematu zostanie przeprowadzona w oparciu o orzeczenia sądów polskich oraz zagranicznych. Poruszone zostanie również zagadnienie możliwości twórczości równoległej, niebędącej ani plagiatem, ani inspiracją.

Prowadząca

Ksenia Kakareko, doktor hab. nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Mediów WDIiB UW, specjalista ds. badań i rozwoju FINA, członek zarządu SDiW REPROPOL (ozz).

Wstęp

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM.

Liczba miejsc ograniczona (60). Warunkiem udziału jest wypełnienie formularza.