Wydarzenia
Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesne media | Cywilizacja na ławie oskarżonych #6
22
Marzec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesne media | Cywilizacja na ławie oskarżonych #6

Zapraszamy na kolejne spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku.  Kolejna, szósta już debata odbywać się będzie pod tytułem: Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesne media. Spotkanie rozpoczniemy od pokazu filmu Europa, Europa Agnieszki Holland. Po nim odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Mateusz Werner.

Europa Europa, reż. Agnieszka Holland, 112 min, 1990, Francja, Niemcy

Tuż przed wybuchem II wojny światowej żydowska rodzina ucieka z nazistowskich Niemiec i osiedla się w Łodzi. Jednak spokój nie trwa długo. Aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem rodzice wysyłają Sally’ego i Davida na Wschód. Film, zgodnie z ideą Agnieszki Holland, utrzymany w konwencji powiastki filozoficznej z kilkoma zabawnymi komediowymi sytuacjami, opowiada o wojennych przygodach Sally’ego, który dostaje się kolejno pod panowanie dwóch totalitarnych systemów. Najpierw sowieckiego – w Grodnie jako członek komsomolskiej organizacji zostaje poddany komunistycznej indoktrynacji i z zapałem recytuje formułki o walce klas i „religii – opium dla ludu”. Potem hitlerowskiego – po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, dzięki znajomości języka niemieckiego i serii zbiegów okoliczności, pod przybranym imieniem Jupp, jako młody bohater wojenny zostaje wysłany do elitarnej szkoły w Niemczech, kształcącej przyszłe kadry państwowe.

Dyskusja po filmie

Po filmie zapraszamy na debatę, która będzie transmitowana na portalu Ninateka.pl. Udział wezmą:

 

dr hab. Konrad Klejsa – profesor w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ; 2007-2009 prof. na Uni Tübingen. Doktorat (2005) i habilitacja (2015) poświęcone analizie filmów w aspekcie społeczno-politycznym. Redaktor tomów Badanie widowni filmowej, Wokół zagadnień dystrybucji filmowej, Od edukacji filmowej do edukacji audiowizualnej, Der Polnische Film: von seinen Anfängen bis zur Gegenwart. Kierownik projektów NCN: obecnie o rozpowszechnianiu filmów; w latach 2011-2015: Współczesna HollyŁódź: badania lokalnej kultury produkcji i widowni (w efekcie powstały artykuły w pismach indeksowanych na Scopus). Jest także promotorem dwóch doktoratów z kręgu badań dystrybucji filmów; oba projekty uzyskały granty Preludium (2019, 2020). W latach 2009-2011 – stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Dwukrotnie – stypendia FNP. W 2009 – nagroda im. B. Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej.

dr Ian Garner – historyk, analityk rosyjskiej kultury i propagandy wojennej. W swojej pracy zgłębia dwa zagadnienia: co napędza obsesję Rosji na punkcie wojny i dlaczego tak wielu Rosjan w przeszłości i obecnie uległo militaryzmowi? Jego publikacje i wywiady znalazły się na łamach: Washington Post, Rolling Stone, New York Times, Guardian, Globe & Mail, BBC, CBC, CTV, ABC, YLE, Radio Canada, Mashable, Dainik Bhaskar, VICE News, Times Radio i in.

Marta Gromada – kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK.

Prowadzenie: Mateusz Werner

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

 

O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku

Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.