Wydarzenia
„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #9
15
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #9

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozpoczniemy od pokazu filmu Epilog norymberski Jerzego Antczaka z 1970 roku. Po projekcji odbędzie się debata z udziałem prof. dr. hab. Piotra Madajczyka, którą poprowadzi dr Mateusz Werner.

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu. Dyskusja będzie transmitowana, a potem udostępniona w serwisie VOD Ninateka.pl.

Program

godz. 18.00 Epilog norymberski, reż. Jerzy Antczak, Polska, 1970

Film Jerzego Antczaka jest inscenizacją Procesu Norymberskiego, którym w latach 1945–1946, na którym sądzono nazistów oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne. Początkowo obraz był spektaklem Teatru Telewizji wystawionym przez Antczaka w 1969 roku. Scenariusz filmu oparto na dokumentach i stenogramach procesu norymberskiego oraz archiwalnych materiałach filmowych zarejestrowanych przez hitlerowców w obozie Auschwitz-Birkenau.

 

godz. 20.15 Dyskusja

 

prof. dr hab. Piotr Madajczyk – historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk – Zakład Studiów nad Niemcami. Do jego zainteresowań badawczych należą stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, najnowsza historia Polski, przymusowe migracje w Europie Środkowej, mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, inżynieria społeczna i eugenika.

 

dr Tomasz Lachowski – adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

Prowadzenie: dr Mateusz Werner

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu.

 

O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku

Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.