Wydarzenia
Granica propagandy | Cywilizacja na ławie oskarżonych #3
15
Grudzień
2022
Spotkania

Granica propagandy | Cywilizacja na ławie oskarżonych #3

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na trzecią debatę z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.

Temat wojny propagandowej, którą agresywne, autorytarne reżimy naszych północno-wschodnich sąsiadów toczą przeciw Polsce, nie ma niestety tylko znaczenia historycznego. Jest niezwykle aktualny! Zapraszamy na debatę wokół książki Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską dr. Macieja Pieczyńskiego wydanej przez wydawnictwo PIW.

W debacie wezmą udział dr Maciej Pieczyński, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Eugeniusz Cezary Król, prowadzenie dr Mateusz Werner.

Debata będzie transmitowana na Ninateka.pl.

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz udostępniony poniżej w tym artykule.

O książce

Maciej Pieczyński Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską, PIW, Warszawa 2022

 

okładka ksiązkiKsiążka dr. Macieja Pieczyńskiego budzi podziw drobiazgowością i rzetelnością swojej dokumentacji. Zebranie wiadomości i cytatów z setek dosłownie stron internetowych, programów telewizyjnych, czasopism i wszelkich innych form dzisiejszej komunikacji (dezinformacji) masowej, wytwarzanej przez reżim Łukaszenki i wspierających go publicystów – to jedna zasługa Autora, któremu w tym względzie nikt nie dorówna ani w literaturze polskiej, ani też w międzynarodowych studiach tego fenomenu.

 

Drugą, może nie mniej istotną zaletą książki jest wnikliwa analiza zebranego materiału i jej umiejętne „ustrukturowanie” w całym tekście. Motywy „demokratycznego kolonializmu” Zachodu, używania oskarżeń o „faszyzm” pod adresem Polski, nawiązań do dziedzictwa rzeczpospolitej jako agresywnego „imperium zła”, doskonale dobrane case studies wykorzystania nieszczęsnego dezertera z polskiej armii (E. Czeczki) przez propagandę Łukaszenki czy też „inwencji” programu telewizyjnego Ryhora Azronaka układają się w spójną wizję systemu aktywnego kłamstwa, jaki kształtuje umysły jego odbiorców.

Prof. Andrzej Nowak

Goście debaty

Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner, a jego gośćmi będą: dr Maciej Pieczyński – dr nauk humanistycznych w dyscyplinie: literaturoznawstwo; Rusycysta, ukrainista, politolog, badacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej; prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca społeczny prezydenta RP, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; Prof. Eugeniusz Cezary Król – polski historyk, profesor nauk humanistycznych.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja poprzez poniższy formularz.