Wydarzenia
„Czarny sufit”, reż. A. Biedrzycki | Premiera pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu
14
Grudzień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Czarny sufit”, reż. A. Biedrzycki | Premiera pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu

Bezpłatne wejście

Zapraszamy do siedziby Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy Wałbrzyskiej 3/5 na premierę pierwszego polskiego filmu fabularnego o jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku Józefie Mackiewiczu.

Czarny sufit, reż. Arkadiusz Biedrzycki, 57 min, 2022, Polska

Twórczość i bezkompromisowa postawa Józefa Mackiewicza stanowiły wyzwanie i problem, nie tylko dla władz PRL-u, ale także dla środowisk emigracyjnych. Mackiewicz jako pierwszy Polak (obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego) widział zwłoki polskich oficerów w Katyniu. Będąc przeciwnikiem jakiegokolwiek porozumienia z Sowietami, zawsze głośno i konsekwentnie mówił o prawdzie na temat zbrodni katyńskiej.

Po zakończeniu wojny, będąc już na emigracji, zwalczał system komunistyczny, który wedle jego słów nakładając „kaganiec na każdą wolną myśl i słowo, stanowi największe zagrożenie dla rozwoju każdej kultury. Nie tylko polskiej, ale każdej”. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm, są uosobieniem zła.

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Film jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym, Jerzym Giedroyciem na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego. W rolę Józefa Mackiewicza wcielił się Marek Kalita, jego żonę zagrała Agnieszka Wosińska, natomiast w Jerzego Giedroycia – Krzysztof Stroiński.

Producentem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Dyskusja po filmie

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem filmowców, historyków i znawców twórczości Józefa Mackiewicza.

 

Arkadiusz Biedrzycki – autor scenariusza i reżyser filmu. Dotychczas wyreżyserował m.in film krótkometrażowy Częstotliwość drgań (2013), dwa seriale dokumentalne: Polscy szpiedzy (2016) i Powrót pisarzy (2019) oraz dwa spektakle Teatru TV: Słabych wg tekstu Magdaleny Drab (w ramach cyklu Teatroteka, 2018) i Cenę władzy o wypadkach grudniowych i kulisach kryzysu politycznego, jaki im towarzyszył (2020).

Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, zajmuje się teorią i historią literatury XX wieku. Autor zarysu monograficznego dot. Józefa Mackiewicza, zarazem pierwszej książki o pisarzu Ptasznik z Wilna.

Adam Hlebowicz – dziennikarz i historyk, w latach 2005-2016 dyrektor Radia Plus w Gdańsku, w l. 2016-17 dyrektor Programu III Polskiego Radia, obecnie dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN. Autor 13 książek i ponad 600 artykułów. Redaktor naukowy Słownika inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991 „Zostali na Wschodzie”.

Robert Kaczmarek – reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Autor głośnych filmów: Defilada zwycięzców (2007) i Towarzysz generał (2009), ale także tryptyku muzycznego: Czas Komedy (1994), Esencja nastroju (2007), Zbigniew Seifert. Przerwana podróż (2021). Producent cyklu dokumentalnego Errata do biografii i reżyser wielu jego odcinków o powikłanych losach polskich pisarzy. Reżyser pierwszego filmu o Mackiewiczu, zatytułowanego Jedynie prawda jest ciekawa (1996).

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja przez poniższy formularz.