Wydarzenia
Człowiek, który znał 75 języków, reż. Anne Magnussen
04
Maj
2021
Pokazy filmowe

Człowiek, który znał 75 języków, reż. Anne Magnussen

Bezpłatne wejście

Człowiek, który znał 75 języków, reż. Anne Magnussen, 64 min., 2016, Polska, Norwegia, Litwa – online na Ninateka.pl (film będzie dostępny w godzinach 19.00–22.00)

Zapraszamy na polską premierę animowanego dokumentu o niemieckim filozofie i językoznawcy Georgu Sauerweinie (1831–1904).

Sauerwein był poliglotą – pisał w 30, mówił w 75, a ogółem poznał ponad 200 języków i dialektów. Uchodził za najwybitniejszego językoznawcę swojej epoki. W 1875 zamieszkał w Kłajpedzie, opanowując do perfekcji język litewski. Współpracował z lokalnymi działaczami litewskimi na rzecz obrony dziedzictwa kulturowego Litwy Pruskiej. Jest autorem pieśni Lietuviais esame mes gimę (Litwinamiśmy się urodzili), przez działaczy na Litwie Pruskiej uznawanej za hymn narodowy. Na Litwie dzisiaj jest uważany za bohatera narodowego. Występował w obronie praw narodowych i kulturalnych Walonów, Ormian, Polaków, Bułgarów, Finów i Łużyczan.

Reżyserka filmu Anne Magnussen początkowo chciała zrobić klasyczny dokument o postaci Sauerweina. Pierwszy szkic przez lata ewoluował i autorka doszła do wniosku, że w głównej mierze musiałaby oprzeć się na materiałach archiwalnych, ponieważ nie ma już osoby, która mogła znać językoznawcę osobiście. Wraz z Igorem Devoldem napisała scenariusz. Wtedy wpadła na pomysł połączenia dokumentu z animacją. I tak trafiła do Polski, do Studia Fumi, zajmującego się od lat animacją komercyjną i artystyczną (Drwal Pawła Dębskiego, Hipopotamy Piotra Dumały). Film jest koprodukcją polsko-norwesko-litewską.

Film zostanie zaprezentowany z inicjatywy Festiwalu Animacji O!PLA, jako wydarzenie towarzyszące 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA