Wydarzenia
Człowiek z marmuru | Przeszłość jest dziś
22
Czerwiec
2018
Pokazy filmowe Dorośli

Człowiek z marmuru | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś.

Program

Człowiek z marmuru, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1976, 156 minut

Rok 1976. Agnieszka – dyplomantka szkoły filmowej – prowadzi śledztwo w sprawie Mateusza Birkuta, murarza i przodownika pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Poznając jego dramatyczne życie, Agnieszka odkrywa i demaskuje gorzką prawdę o stalinowskich latach 50-tych w Polsce. Film zawdzięcza swój sukces historycznemu wyczuciu czasu Andrzeja Wajdy, ale również jego decyzjom obsadowym: Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz – dwoje debiutujących w Człowieku z marmuru aktorów, to dziś ikony polskiego kina z ogromnym dorobkiem twórczym. Film zdobył nagrody między innymi w Gdyni, Cannes, Belgradzie, Brukseli i Kartagenie.

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem badaczy i filmoznawców.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.