Wydarzenia
Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #8
18
Maj
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #8

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozpoczniemy od pokazu filmu Wizja lokalna 1901 Filipa Bajona. Po projekcji odbędzie się debata z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka i dr. Jakuba Gortata, którą poprowadzi dr Mateusz Werner.

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie formularza udostępnionego na końcu tego artykułu. Dyskusja będzie transmitowana, a potem udostępniona w serwisie VOD Ninateka.pl.

Program

godz. 18.00 Wizja lokalna 1901, reż. Filip Bajon, 86 min, 1980, Polska

Rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w roku 1901 w szkole we Wrześni, w której zlikwidowano język polski w dwóch najwyższych klasach. Dzieci solidarnie odmówiły odpowiadania po niemiecku oraz wzięcia do rąk niemieckich katechizmów, wobec czego poddano je chłoście. Rodzice dręczonych dzieci demonstrowali gwałtownie przeciwko władzom. Gazety berlińskie zamieszczają informacje o strajku, a przed sądem stają dzieci i ich rodzice oskarżeni o podżeganie do buntu.

 

godz. 19.30 dyskusja Czy Polska leży w Mitteleuropie? Rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem i dr. Jakubem Gortatem o geopolitycznych koncepcjach Friedricha Naumanna i ich aktualności

 

prof. Grzegorz Kucharczyk – historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.

 

dr Jakub Gortat politolog, niemcoznawca, adiunkt w Zakładzie Niemcoznawstwa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta OeAD (Richard-Plaschka-Stipendium). Specjalizuje się w niemieckich i austriackich kulturach pamięci, szczególnie w pamięci o narodowym socjalizmie w obu tych krajach. Obecnie realizuje projekt poświęcony rozliczeniom z nazizmem w austriackich filmach telewizyjnych, finansowany z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii Niemiecka polityka wobec ofiar wojny powietrznej (2015) oraz licznych publikacji na temat niemieckich i austriackich filmów historycznych w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych.  

 

Prowadzenie: dr Mateusz Werner

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

 

O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku

Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.