Wydarzenia
„Demon cyrku”, reż. T. Browning | Święto Niemego Kina | Dzień #4
22
Październik
2023
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

„Demon cyrku”, reż. T. Browning | Święto Niemego Kina | Dzień #4

19. edycję Święta Niemego Kina zamkniemy filmem Demon cyrku w reżyserii Toda Browninga. Film przez wiele lat uznawany był za zaginiony, potem przez ponad 50 lat w obiegu funkcjonowała jego niekompletna kopia. Dopiero w 2022 roku został poddany pełnej rekonstrukcji dzięki taśmom odnalezionym w Czechach.

Muzykę do filmu wykona kwartet Siema Ziemia czerpiący z takich nurtów jak jazz, improwizacja, czy rozmaite odmiany tanecznej elektroniki (techno, breakbeat, footwork/juke).

Demon cyrku, reż. Tod Browning, 67 min, 1927, USA

Alonzo, bezręki cyrkowiec, kocha się w swojej estradowej partnerce Nanon. Ona z kolei, z powodu przemocy, której nieraz zaznała ze strony mężczyzn, boi się męskich rąk – a więc naprawdę bezpiecznie czuje się tylko w towarzystwie Alonzo, którego darzy wielką przyjaźnią i zaufaniem. Alonzo jednak skrywa przed całym światem pewien ponury sekret.

Trzymający w napięciu mroczny dramat o najwyższym poświęceniu w imię miłości. Główne role grają dwie wielkie gwiazdy: Lon Chaney, uznawany za mistrza charakteryzacji i człowieka o tysiącu twarzy oraz Joan Crawford, uważana na najpiękniejszą aktorkę tamtych czasów. Po II wojnie światowej film przez wiele lat uznawany był za zaginiony. Jego niekompletna kopia została zidentyfikowana w roku 1968 we Francji. W 2022 film został poddany rekonstrukcji dzięki kolejnej kopii odnalezionej w Czechach.

Źródło: George Eastman House, Rochester

 

muzyka na żywo: Siema Ziemia 

Elektroakustyczny kwartet czerpiący energię z kolektywnej improwizacji.

Ich dyskografia obejmuje LP Siema Ziemia oraz dwa albumy EP: EPA1 i Reworks. Utwory grupy pojawiają się na oficjalnych playlistach Spotify: State of Jazz, 21st Century Jazz, The New Vanguard of Polish Jazz, Alternatywna Polska, Fresh Finds wśród takich  artystów jak Kamasi Washington czy Comet is Coming.

Utwory Siema Ziemia były prezentowane w takich stacjach radiowych jak BBC 6, Worldwide.fm, Narr Radio, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Czwórka, Radio Jazz.fm, Paranoise Radio, Radio Alhara, Melodic Distraction [ID miesiąca].

Muzyka Siema Ziemia swobodnie czerpie z gatunków o elektronicznych  korzeniach takich jak breakbeat, techno, footwork/juke łącząc je z jazzową, kolektywną improwizacją. Eksperymentują podczas koncertów, aby przekraczać granice  dźwiękowych wzorców.

Występowali między innymi na Tauron Nowa Muzyka, Warsaw Summer Jazz  Days, Soundrive Festival, Krokus Jazz Festival, a także w NFM,  NOSPR, Jassmine, Mazowiecki Instytut Kultury. Muzycy współpracują z takimi artystami  jak Skalpel, EABS, Łona czy Hania Rani.