Wydarzenia
„Diabeł”, reż. A. Żuławski | Polskie Kino Gatunków
11
Maj
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Diabeł”, reż. A. Żuławski | Polskie Kino Gatunków

Bezpłatne wejście

W maju, w ramach cyklu Polskie kino gatunków, który miał już trzy kwietniowe odsłony, zapraszamy na spotkanie z filmem Diabeł wyreżyserowanym w 1972 roku przez Andrzeja Żuławskiego i zatrzymanym na półce aż do oficjalnej premiery w 1988 roku (nieliczni mogli obejrzeć film wcześniej na ekranach kin studyjnych).

Przegląd zorganizowany został w związku z wydaniem specjalnego numeru „Pleografu”, dotyczącego polskiego kina gatunków.

Program

godz. 18.00 Diabeł, reż. Andrzej Żuławski, 119 min, 1972, Polska

Akcja filmu toczy się w 1793 roku, kiedy do Wielkopolski wkraczają wojska pruskie dokonując rozbioru Polski. Do klasztoru zamienionego w więzienie przybywa Nieznajomy (Wojciech Pszoniak). Wywozi skazanego na śmierć Jakuba (Leszek Teleszyński) i nakazuje mu powrót do rodzinnego dworu. Razem z nim zabiera także młodą zakonnicę (Monika Niemczyk), którą powierza opiece Jakuba. Jednocześnie Nieznajomy wręcza mu brzytwę z przykazaniem, aby ten oczyścił świat ze zła i występku.

Owa brzytwa staje się głównym elementem siejącym spustoszenie. Jej ostrze nie raz pojawia się na ekranie. Z minuty na minutę szaleństwo narasta i decyduje o rozwoju filmowej akcji. Prowadzony przez Nieznajomego bohater coraz bardziej zanurza się w obłędzie, konfrontowany z największymi występkami. Ojciec popełnia efektowne samobójstwo (niczym Jan Potocki, autor Rękopisu znalezionego w Saragossie), narzeczona (Małgorzata Braunek) jest brzemienna, przyjaciele  porzucili dawne ideały, niewinność siostry jest poważnie zagrożona, pojawia się nieznany dotąd bohaterowi brat (Michał Grudziński). Matka bohatera (Iga Mayr)okazuje się luksusową kurtyzaną. Ojczyzna jest grabiona, gwałcona i dzielona pomiędzy zwycięzców. Ale sam bohater nie jest lepszy od innych…

Kostiumowy obraz pełen okrucieństwa i mordów, ucieczek i pościgów, rozmaitego rodzaju przekroczeń opowiada być może o tym, co dzieje się w głowie bohatera, oglądającego na własne oczy szaleństwo najbliższych i bezsilnego wobec katastrofy rozbiorów.

 

godz. 20.00 Rozmowa

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Teleszyńskim, Moniką Niemczyk, operatorem Andrzejem Jaroszewiczem i synem reżysera Xawerym Żuławskim, które poprowadzi redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”, Mikołaj Mirowski.

𝐏𝐨𝐤𝐚𝐳𝐲 𝐰 𝐍𝐢𝐧𝐚𝐭𝐞𝐜𝐞

Filmy prezentowane podczas wydarzeń oraz nagrania spotkań z reżyserami będą dostępne w serwisie Ninateka.pl. Ponadto dostępny będzie również film Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego. Filmy będą dostępne do 31 maja 2022.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą poniższego formularza.

 

Limit miejsc został wyczerpany.