Wydarzenia
Dodatkowy pokaz „Wielkiej Drogi” na Nowych Horyzontach!
30
Lipiec
2023
Pokazy filmowe

Dodatkowy pokaz „Wielkiej Drogi” na Nowych Horyzontach!

Bezpłatne wejście

Niestety deszczowa pogoda uniemożliwiła czwartkową projekcję Wielkiej Drogi Michała Waszyńskiego na wrocławskim Rynku w ramach na festiwalu Nowe Horyzonty. Dlatego zapraszamy na kinowy pokaz filmu. Odbędzie się on 30 lipca w niedzielę o godz. 19.15 w sali numer 3 Kina Nowe Horyzonty (ul. ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Będzie to jedno z ostatnich wydarzeń stacjonarnej odsłony trwającego od 20 lipca festiwalu.

Wstęp bezpłatny. Należy pobrać darmową wejściówkę do odebrania w kasie (lub po dokonaniu rezerwacji karnetem).

Wielka Droga, reż. Michał Waszyński, 96 min, 1946, Polska

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. W filmie zostały wykorzystane materiały dokumentalne zarejestrowane przez filmowców podążających szlakiem II Korpusu. Widzimy m.in. atak ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, wywózki na Sybir, podpisanie paktu Sikorski-Majski, wyjście żołnierzy Andersa do Iranu, Palestyny i Iraku, Egiptu, walki we Włoszech oraz bitwę o Monte Cassino.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia zbiorowej pamięci dokonań polskich twórców.