Wydarzenia
Dominik Wania i Józef Skrzek | Tomasz Szukalski Recomposed | cykl JAZZ.PL | Ninateka
05
Sierpień
2022
Muzyka na żywo

Dominik Wania i Józef Skrzek | Tomasz Szukalski Recomposed | cykl JAZZ.PL | Ninateka

Bezpłatne wejście

Tym razem fanów jazzu czekają aż dwie godziny wypełnione muzyką giganta jazzowego saksofonu – Tomasza Szukalskiego. W tym tygodniu przypada 10. rocznica śmierci muzyka. Z tej okazji najbliższy odcinek piątkowego cyklu „Jazz.PL” wydłużony będzie do godziny 20.00. W Studiu S3 wystąpią dwa zespoły: Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo.

Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. W sekcji rytmicznej wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka. Nowy zespół czołowego polskiego pianisty wykona kompozycje z repertuaru legendarnej grupy The Quartet, z którą Tomasz Szukalski pod koniec lat 70. odnosił sukcesy w Europie, ale także w Nowym Jorku.

W drugiej części wieczoru zagra Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę – od połowy lat 90. uznawanego za jednego z najważniejszych saksofonistów jazzowych w kraju. W tej części koncertu powrócą utwory, które Tomasz Szukalski wykonywał w duecie z Józefem Skrzekiem – przede wszystkim w pierwszej połowie lat 80. (m.in. z kultowego albumu „Ambitus Extended”) – wcześniej  saksofonista współpracował także z SBB.

Tomasz Szukalski

Tomasz Szukalski uznawany jest za jednego z największych jazzmanów w historii polskiej muzyki. Był saksofonistą obdarzonym niezwykle silnym brzmieniem i oryginalnym frazowaniem, współtwórcą sukcesów takich zespołów jak: Time Killers, The Quartet, Tomasz Stańko Quartet, czy Zbigniew Namysłowski Quintet. Był solistą w orkiestrach: Studia Jazzowego Polskiego Radia, Big Bandu Stodoła, czy The Polish-Czech Big Bandu. Nagrywał dla m.in. ECM – najbardziej prestiżowej wytwórni jazzowej (w zespołach Edwarda Vesali oraz kwartecie Tomasza Stańki). Był artystą elastycznym, odnajdującym się zarówno w jazzie mainstreamowym, jak i awangardowym, ale także muzyce bluesowej, czy rockowej. Słuchacze nazywali go „Szakal”, młodsi muzycy „Wujek”, a krytycy muzyczni „Tenorissimus”. 2 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci.

Informacje

  • Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI