Wydarzenia
Dorota Roqueplo | Sukienka na zmianę
03
Luty
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Dorota Roqueplo | Sukienka na zmianę

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na spotkanie z jedną z najważniejszych współczesnych kostiumografek działających na co dzień w Polsce. Gościnią Jagody Murczyńskiej będzie tym razem Dorota Roqueplo, która podczas spotkania na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5 opowie o swojej pracy twórczej, m.in. przy filmie Hiszpanka Łukasza Barczyka, który będzie dostępny do obejrzenia w Ninatece.

Program

19:00 Spotkanie z Dorotą Roqueplo poprowadzi Jagoda Murczyńska (na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5)


20:00 Pokaz filmu Hiszpanka, reż. Łukasz Barczyk, 2015, 120 minut (film dostępny w Ninatece)

O filmie Hiszpanka

Jest rok 1918. Upadają dynastie, trwa pandemia grypy, a na wschodzie Europy płonie łuna rewolucji. Popularnością cieszy się spirytualizm, który pozwalał uciec od wojennej zawieruchy. W takich okolicznościach wybucha powstanie wielkopolskie. Postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami i mistycyzmem spotykają się tu z przedsiębiorcami, wojskowymi oraz strategami planującymi walkę o niepodległość. Hiszpanka to produkcja zrealizowana z ogromnym rozmachem. Sceny filmu toczą się na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy, na morzu i w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.

Film został wyróżniony podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz w trakcie gali Orłów 2016. Nagrodę za scenografię odebrała Jagna Janicka, natomiast duet Dorota Roqueplo i Andrzej Szejnach doceniono za kostiumy.

O cyklu Sukienka na zmianę

Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.

W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.

W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii rozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcamy bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimż ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.

 

 

fot. Jacek Piotrowski