Wydarzenia
„Drgania świetlików”, reż. H. Brulińska | Premiera w kinie Iluzjon
28
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Drgania świetlików”, reż. H. Brulińska | Premiera w kinie Iluzjon

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na uroczystą premierę filmu dokumentalnego Drgania świetlików. Film w reżyserii Hanki Brulińskiej opowiada o aktorze Andrzeju Golejewskim, który przeszedł wyboistą drogę ocierając się o bezdomność. Obraz porusza tematy losu człowieka, wykluczenia artysty, osamotnienia i walki o  ideały.

Drgania świetlików, reż. Hanka Brulińska, 2022, Polska

Andrzej Golejewski szerszej widowni znany jest z komedii Wyjście Awaryjne. Przez szesnaście lat był związany ze sceną lubelską Teatru im J. Osterwy w Lublinie a wcześniej przez dziesięć lat współpracował z Teatrem na Woli w Warszawie. Tadeusz Łomnicki nazwał go swoim następca i wróżył mu wielką karierę, a role teatralne aktora były bardzo doceniane przez krytykę. W tworzonym przez dziesięć lat filmie – którego produkcja została umożliwiona dzięki datkom z portalu zrzutka.pl. –  zobaczyć można nie tylko wielki talent, wyboistą drogę życiową naznaczoną chorobą czy fascynujący świat myśli głównego bohatera, ale również jego konsekwentną walkę o ideały.

Interesująca jest również niespotykana wrażliwość aktora na przyrodę. Intymny i niezwykły sposób w  jaki rozmawia z drzewami i zwierzętami napawa nadzieją i skłania do głębszych refleksji na temat związku z naturą we współczesnym świecie.

Wstęp

Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki na seanse są do odebrania w kasie kina Iluzjon od 21 marca. Po seansie zapraszamy na spotkanie z bohaterem i twórcami filmu oraz na lampkę wina.