Wydarzenia
„Dwunastu gniewnych ludzi”, reż. S. Lumet | Klub filmowy {OD–JAZD}
07
Listopad
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Dwunastu gniewnych ludzi”, reż. S. Lumet | Klub filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na  spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Dwunastu gniewnych ludzi Sidneya Lumeta poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem socjolożki, historyczki, krytyczki filmowej  i autorki bloga Zwierz popkulturalny Katarzyny Czajki-Kominiarczuk.

Dwunastu gniewnych ludzi, reż. Sidney Lumet, 96 min, 1957, USA

Arcydzieło scenariusza, arcydzieło reżyserii i arcygra z psychologią widza. Także przełom w historii kina, bo kolejny raz – ale chyba tu najdobitniej – okazuje się, że rozmach widowiska nie jest konieczny, decyduje zupełnie co innego. Wielkie emocje może wzbudzić dwunastu facetów gadających w jednym wnętrzu.

Oto dwunastu przysięgłych staje przed zadaniem stwierdzenia winy lub niewinności chłopaka oskarżonego o zamordowanie ojca. Zgodnie z zasadami amerykańskiego systemu sprawiedliwości wyrok ławników musi być jednomyślny. W tym wypadku uznanie chłopaka za winnego skończyłoby się karą śmierci. Liczne obciążające go dowody sprawiają, że wszyscy przysięgli przekonani są o jego winie… Prawie wszyscy. Jest jeden wyjątek. Odmienne zdanie ławnika numer 8 (Henry Fonda) rozpęta pełną zwrotów dyskusję oraz doprowadzi do jednego z najbardziej zaskakujących i emocjonalnych finałów w historii kina.

Dwunastu gniewnych ludzi to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, dlaczego Amerykanie kochają dramaty sądowe. Misternie skonstruowany scenariusz, mistrzowska reżysera jednego z czołowych reżyserów epoki kina klasycznego, Sidneya Lumeta, wspaniałe aktorstwo Henry’ego Fondy czy Lee J. Cobba, a wreszcie niezwykłe zdjęcia Borisa Kaufmana sprawiają, że „Dwunastu gniewnych ludzi” to film paradoks. Pozornie: grupa ludzi rozmawiających ze sobą przy stole. W rzeczywistości – jak pisano – gorzka diagnoza słabości amerykańskiego systemu sprawiedliwości. A może wręcz przeciwnie – może dowód jego siły? Emocjonujące starcie charakterów prowadzące do niełatwej konfrontacji z wiążącymi nas uprzedzeniami. Poruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdy oraz odpowiedzialności za decyzje, które przychodzi nam podejmować. A przede wszystkim opowieść o odwadze. I sile, która z płynie z wierności. Amerykański mit „jednego przeciw wszystkim” w swojej najpiękniejszej postaci. W naszych konformistycznych czasach – wielka pieśń na chwałę nonkonformizmu.

Dyskusja po filmie

W jakim stopniu film Lumeta wpasowuje się w gatunek dramatu sądowego? Czy można nazwać Dwunastu gniewnych ludzi kinem społecznie zaangażowanym? Skąd ławnik numer 8 czerpie swą siłę? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Dwunastu gniewnych ludzi? Chcemy poznać Waszą opinię!

Prowadząca

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Socjolożka i historyczka. Od 2009 roku prowadzi blog Zwierz popkulturalny poświęcony filmom, serialom. Jest współprowadzącą podcastów ZVZ, Czytu Czytu i twórczynią podcastu Jeszcze słowo. Autorka książek popularnonaukowych poświęconych kulturze popularnej: Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej (W.A.B. 2018)Seriale. Do następnego odcinka (W.A.B. 2021). Jej najnowsza książka Mam nadzieję (W.A.B. 2022) to specyficzny poradnik dla zagubionych w życiu i dorosłości.

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.

 

Ilustracja: kadr z filmu Dwunastu gniewnych ludzi, reż. S. Lumet