Wydarzenia
„Dzikość serca”, reż. D. Lynch | Klub Filmowy {OD–JAZD}:
29
Listopad
2021
Pokazy filmowe Spotkania

„Dzikość serca”, reż. D. Lynch | Klub Filmowy {OD–JAZD}:

Zapraszamy na piąte spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Dzikość serca Davida Lyncha poprzedzony będzie krótką prelekcją, a po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyczki filmowej i filmoznawczyni dr Ewy Szponar.

Dzikość serca, reż. David Lynch, 124 min., USA, 1990

Północna Karolina. Młody buntownik Sailor Ripley po dwóch latach spędzonych w więzieniu za zabójstwo w afekcie, wychodzi warunkowo na wolność i spotyka się ze swoją ukochaną Lulą. Jednak przeciwna temu związkowi matka Luli postanawia zrobić wszystko, by odsunąć Sailora od ukochanej córki. Młodzi postanawiają więc uciec i poszukać szczęścia w odległym Teksasie. Nie zdają sobie sprawy, że w pogoń za nimi wyruszają wynajęci przez matkę Luli mordercy…
W stworzonym przez Davida Lyncha świecie zdarzyć się może wszystko. Mieszanka różnorodnych inspiracji i stylistyk czynią z Dzikości serca kluczowy przykład filmowego postmodernizmu. Uwielbiany przez jednych, znienawidzony przez drugich. Kiedy w 1990 roku na festiwalu w Cannes film nagrodzono Złotą Palmą, połowa sali zareagowała owacją na stojąco, druga – buczeniem i gwizdami. Po ponad trzydziestu latach od premiery widzowie wciąż spierają się o to, czy Dzikość serca to prymitywny przykład artystowskiego kiczu, czy jedno z najbardziej przełomowych dzieł współczesnego kina.

Dyskusja po filmie

Na czym polega estetyka kampu?
Czym jest puzzle movie?
Za co kochamy, a za co nienawidzimy Davida Lyncha?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertką naszego klubu, dr Ewą Szponar. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi interpretacjami filmu. O czym według Was jest Dzikość serca? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej o klubie na stronie Kina U-jazdowski.