Wydarzenia
Dziś są twoje urodziny #2 | Filmy Jerzego Hoffmana w Ninatece (1–31 marca)
01
Marzec
2022
Pokazy filmowe

Dziś są twoje urodziny #2 | Filmy Jerzego Hoffmana w Ninatece (1–31 marca)

Bezpłatne wejście

Patron czarnej serii polskiego dokumentu i mistrz wieloformatowych widowisk historycznych – tak najczęściej postrzegany jest Jerzy Hoffman. W swojej wieloletniej karierze reżyserskiej, którą rozpoczął jeszcze w latach pięćdziesiątych, realizował jednak cały wachlarz filmowych gatunków – od kameralnych dokumentów kontestacyjnych (m.in. Uwaga chuligani!), przez komedie (Gangsterzy i filantropi), filmy wojenne (Do krwi ostatniej) i sensacyjne (Prawo i pięść), aż po epopeje kostiumowo-historyczne. Na swoim koncie ma również szereg filmów reportażowych, realizowanych w Polsce i za granicą, z których kilka przybliżymy w drugiej odsłonie cyklu Dziś są twoje urodziny.

W związku z jubileuszem 90. urodzin Hoffmana pokażemy krótkometrażowe dokumenty realizowane przez niego razem z Edwardem Skórzewskim w różnych zakątkach Polski i świata. Dzięki nim zobaczymy jak w połowie XX wieku bawili się krakowscy studenci podczas juwenaliów, jak wyglądał handel na wielskich odpustach, czy też jak prezentowało się codzienne życie członków polskiej sekty.

Powędrujemy również na Kubę, gdzie na początku lat 60. reżyser pojechał filmować życie stolicy po zakończeniu rewolucji. Filmy zostały zdigitalizowane specjalnie na potrzeby naszego przeglądu!

Nie rezygnując z motywu podróży, oprócz zestawu filmów reportażowych, proponujemy polsko-rosyjską koprodukcję Piękna nieznajoma na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja. Akcja tego sensacyjnego filmu z rozbudowanym wątkiem romansowym rozgrywa się w czasie I wojny światowej i ma miejsce przede wszystkim w pociągu jadącym z Petersburga do Sztokholmu.

Filmy będą dostępne za darmo w Ninatece od  1 marca godz. 20.00 do 31 marca godz. 20.00 .

Program

Gaudeamus, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1959, 16 min.

Dwa oblicza Boga, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1960, 16 min.

Jarmark cudów, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1966, 8 min.

Hawana ‘61, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1962, 12 min.

Patria o muerte, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1962, 50 min.

Spotkali się w Hawanie, realizacja: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1962, 14 min.

Piękna nieznajoma, reż. Jerzy Hoffman, 1992, 83 min.