Wydarzenia
„Fanfaron”, reż. D. Risi | Iluzjonowy Klub Filmowy
19
Październik
2023
Pokazy filmowe Wykłady

„Fanfaron”, reż. D. Risi | Iluzjonowy Klub Filmowy

Iluzjonowy Klub Filmowy to nowa inicjatywa kina Iluzjon, w ramach której dwa razy w miesiącu będziemy wydobywać z odmętów historii perły kina europejskiego ukryte w zasobach FINA. W każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca wczujemy się w klimat ubiegłych lat dzięki projekcjom z taśmy 35 mm, wspólnie oglądając, dyskutując i analizując obejrzane filmy. Pierwsza odsłona cyklu Notti di cinema to kino włoskie lat 60. i 70., które wykracza poza jedną, dominującą stylistykę, łącząc w sobie dorobek składający się na ponad 3000 filmów pełnometrażowych, fabuł, animacji i dokumentów.

Fanfaron, reż. Dino Risi, 105 min, 1962, Włochy

Akcja filmu rozpoczyna się w Rzymie podczas sierpniowego święta narodowego Ferragosto. Młody, nieśmiały student prawa, Roberto poznaje starszego od siebie mężczyznę o imieniu Bruno, który zaprasza go do wspólnej przejażdżki samochodowej. Pewny siebie, zuchwały Bruno postanawia wciągnąć młodego Roberta w wir rozrywkowego, pełnego przygód, beztroskiego życia. Zauroczony Robert poddaje się wpływom szalonego kompana.

Fanfaron to przebojowe połączenie kina drogi i satyry obyczajowej przedstawiającej przejmujący portret Włoch z początku lat 60.

Przed filmem prelekcję wygłosi Lidia Mikulska i Kasia Stasiełuk. Po filmie dyskusja.

 

Ilustracja: kadr z filmu Fanfaron, D. Risi