Wydarzenia
Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece [18-25 marca]
18
Marzec
2022
Pokazy filmowe

Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece [18-25 marca]

Bezpłatne wejście

Z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii, które przypada 20 marca, uczcimy kulturę francuskojęzyczną, pokazując filmy z Irlandii, Kanady, Walonii, Brukseli, Rumunii, Szwajcarii i oczywiście z Francji. Niektóre filmy przypomną postaci historyczne, takie jak Romain Gary, wybitny francuski powieściopisarz, zdobywca dwóch Nagród Goncourt (Obietnica poranka) czy Eileen Gray, irlandzka architektka i projektantka mebli tworząca we Francji (Eileen Gray).

Belgijski film Zatrzymać, kanadyjski Bogini świetlików i szwajcarski Olga zabiorą nas w targane rozterkami życie nastolatków, zaś Czerwony żółw – francuska animacja nagrodzona w Cannes i nominowana do Oscara – na bezludną wyspę. Historia bohaterów rumuńskiej komedii Masz ci los udowodni natomiast, że wiadomość o wygranej na loterii wcale nie musi być tak dobra, jak się wydaje.

Festiwal powstał przy wsparciu Grupy Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i TV5 Monde.

Program

Zapraszamy do lektury eseju Anny Serdiukow o współczesnym kinie frankofońskim.

 

Obietnica poranka, reż. Eric Barbier, 113 min., 2016, Francja, Belgia

Czerwony żółw, reż. Michael Dudok de Wit, 80 min., 2016, Francja, Belgia

Eileen Gray, reż. Jörg Bundschuh, 60 min., 2006, Niemcy

Bogini świetlików, reż. Anaïs Barbeau-Lavalette, 105 min., 2020, Kanada

Zatrzymać, reż. Guillaume Senez, 95 min., 2016, Belgia, Francja, Szwajcaria

Masz ci los, reż. Paul Negoescu, 86 min., 2016, Rumunia

Olga, reż. Elie Grappe, 87 min., 2021, Szwajcaria, Francja

Opisy filmów

Francja

Obietnica poranka, reż. Eric Barbier, 113 min., 2016, Francja, Belgia

Historia Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów, od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej.  Po wojnie Romain Gary rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. W roli zaborczej matki pisarza niezrównana Charlotte Gainsbourg.

Czerwony żółw, reż. Michael Dudok de Wit, 80 min., 2016, Francja, Belgia

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju? Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj w sobie bezludną wyspę podczas seansu filmu, który oczarował widzów na całym świecie. Legendarne japońskie Studio Ghibli (Spirited Away: W krainie Bogów) przedstawia urzekającą baśń dla dorosłych, która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów.

 

IRLANDIA

Eileen Gray, reż. Jörg Bundschuh, 60 min., 2006, Niemcy

Eileen Gray (1878 – 1976) była irlandzką architektką i projektantką mebli a także jedną z najbardziej fascynujących kobiet tworzących w XX w.  W swojej karierze była związana z wieloma wybitnymi europejskimi artystami swojej epoki, w tym z Kathleen Scott, Adrienne Górską, Le Corbusierem i Jeanem Badovicim. Jej najbardziej znanym dziełem jest dom znany jako E-1027 w Roquebrune-Cap-Martin we Francji. Eileen Gray zmarła w 1976 roku w Paryżu, osamotniona i praktycznie zapomniana. Dziś jej oryginalne meble osiągają na aukcjach miliony.

 

KANADA

Bogini świetlików, reż. Anaïs Barbeau-Lavalette, 105 min., 2020, Kanada

W dniu swoich szesnastych urodzin Catherine dostaje żółtego Discmana, książkę Christiane F…. i pozwolenie na pójście do centrum handlowego. Jest to również dzień, w którym jej ojciec umyślnie wjeżdża w mur samochodem należącym do jej matki. Podczas gdy związek jej rodziców zmierza nieuchronnie w stronę rozwodu, Catherine jest pochłonięta codzienną walką o przetrwanie w szkole i zdobyciem uznania wśród kolegów. Odkrywanie siebie, doświadczenia, które bynajmniej nie są tylko przyjemne i romantyczne, to rzeczywistość nastolatki dorastającej w spektakularnym chaosie nastoletniej sceny grunge w latach 90.

 

WALONIA – BRUKSELA

Zatrzymać, reż. Guillaume Senez, 95 min., 2016, Belgia, Francja, Szwajcaria

Maxime i Mélanie pochodzą z całkowicie normalnych i tzw. dobrych domów. Mają dopiero po piętnaście lat, ale nie mogą wytrzymać bez siebie ani minuty i planują wspólne życie. Maxime ma bardzo sprecyzowane plany. Marzy mu się kariera zawodowego piłkarza, na co ma spore szanse. Pewnego dnia jego świat się rozsypie, kiedy Mélanie zajdzie w ciążę. Dla rodziców Maxime’a ważniejsze będzie to, co powiedzą sąsiedzi. Niespełnione marzenia oraz tęsknota za życiem zwykłego nastolatka również nie ułatwią podjęcia najtrudniejszej w życiu decyzji. Dramatyczna historia pary nastolatków, opowiedziana z męskiego punktu widzenia.

 

RUMUNIA

Masz ci los, reż. Paul Negoescu, 86 min., 2016, Rumunia

Trzech mężczyzn z niewielkiego miasteczka desperacko potrzebuje pieniędzy. Bohaterowie tego zabawnego filmu uciekają się do rozwiązania, które często przychodzi do głowy ludziom w ich sytuacji: postanawiają wziąć udział w loterii. Ale nie wystarczy kupić zwycięski los! Trzeba jeszcze go nie zgubić…

 

SZWAJCARIA

Olga, reż. Elie Grappe, 87 min., 2021, Szwajcaria, Francja

Rok 2013. Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, trafia do Szwajcarii, gdzie próbuje znaleźć dla siebie miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Tymczasem w Kijowie wybuchają protesty prowadzące do Euromajdanu, w którym niespodziewanie biorą udział jej krewni. Podczas gdy młoda dziewczyna musi zaadaptować się w nowym kraju i przygotować do Mistrzostw Europy, w jej życie wkracza ukraińska rewolucja i wywraca wszystko do góry nogami.