Wydarzenia
Festiwal Teologii Politycznej | Maurycy Mochnacki – powstaniec | Spotkanie #3
16
Październik
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Festiwal Teologii Politycznej | Maurycy Mochnacki – powstaniec | Spotkanie #3

W 220. rocznicę urodzin wielkiego polskiego konspiratora, dziennikarza, krytyka literackiego i pianisty zapraszamy na Festiwal Maurycego Mochnackiego, zorganizowany wspólnie z Teologią Polityczną.

 Trzy spotkania zatytułowane kolejno Krytyk, Filozof, Powstaniec, są okazją do przypomnienia dzieła jednego z nieco zapomnianych twórców epoki romantyzmu, którego życiorys łączy w sobie kluczowe wątki literackie i historyczno-patriotyczne pierwszej połowy XIX wieku. Każde spotkanie będzie składało się z moderowanej dyskusji z udziałem znawców twórczości Mochnackiego i odczytu fragmentów jego wybranych dzieł przez aktorów, oraz z pokazu filmu, poświęconego Mochnackiemu, który będzie kończyć każde spotkanie festiwalowe.

Spotkania w ramach VII Festiwalu Teologii Politycznej odbywają się także 4 października i 9 października.

Program

godz. 18.00 spotkanie

Spotkanie zatytułowane Powstaniec poświęcone zaangażowaniu Mochnackiego w najważniejszy zryw patriotyczny jego pokolenia: powstanie listopadowe. Ukażemy rolę, jaką odgrywał przed wybuchem powstania, jako członek sprzysiężenia Piotra Wysockiego, w wymiarze czynnej walki zbrojnej (jako wielokrotnie ranny uczestnik bitew, m.in. o. Olszynkę Grochowską), jak również jako kronikarz i trybun powstania. Ukażemy historiozoficzne znaczenie, jakie przypisywał czynowi powstańczemu, jego ideowy radykalizm i krytykę, z jaką spotykał się „polski Robespierre” ze strony nieprzychylnych mu środowisk.

Rozmówcy: Dariusz Gawin, Martyna Deszczyńska, Marek A. Cichocki.

 

Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii I Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.

Martyna Deszczyńska – historyk, doktor habilitowana, w latach 1993-2013 pracowała w Zakładzie Historii XIX w. w instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i współautorka kilku książek, m.in. Naród bez państwa.

 Marek A. Cichocki – filozof i politolog, profesor nauk społecznych, historyk idei politycznych, dziennikarz i publicysta, eseista, doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2019 otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii. W 2022 wyróżniony Nagrodą im. Tomasza Merty „Miedzy literaturą a historią”.

 

Teksty czyta Kamila Kamińska – absolwentka PWSFTviT w Łodzi, związana m. in. z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Powszechnym w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie Za rolę w filmie Najlepszy uhonorowana nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii „profesjonalny debiut aktorski”.

 

godz. 19.10 pokaz filmu Powstanie listopadowe 1830–1831, reż. Lucyna Smolińska, 99 min, 1980, Polska

Fabularyzowany dokument Lucyny Smolińskiej przedstawia wydarzenia powstania listopadowego, od jego wybuchu do klęski. Pokazuje też szerszy kontekst społeczno-polityczny w Królestwie Polskim, który doprowadził do podjęcia walki zbrojnej przez Polaków.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rejestracja wyłącznie poprzez stronę Teologii Politycznej.