Wydarzenia
Film na froncie | Film z historią #6
14
Wrzesień
2023
Pokazy filmowe

Film na froncie | Film z historią #6

Bezpłatne wejście

Kilkanaście lat po odzyskaniu niepodległości emocje związane z I wojną światową ostygły na tyle, że można było potraktować ją jako tło komedii. W 1936 roku powstała pierwsza polska komedia wojenna „Dodek na froncie”, w której główną rolą zagrał jeden z najwspanialszych polskich komików, Adolf Dymsza.

Pokażemy także film „Ołowiane żołnierzyki” – rzadki przykład przedwojennej polskiej animacji. Film obrazuje walki pomiędzy dwoma wrogimi obozami… zabawek.

Program

Prelekcję przed filmami wygłosi Maria Kądziela-Niemczynowicz, kierownik Działu Programowego FINA.

 

Zwiastun filmu Bolek i Lolek (reż. Michał Waszyński, Polska, 1936), 4 min. 

„Bolek i Lolek” to komedia Michała Waszyńskiego, w której obie role tytułowe zagrał najpopularniejszy komik Adolf Dymsza. Niestety film uznany jest za zaginiony, zachowały się jednak dwa jego zwiastuny: polski i amerykański. Zwiastun polski zawiera fragmenty efektownych scen, a wśród nich taniec Bolka na stole w knajpie oraz ujęcie trickowe, w którym piosenkę „A mnie w to graj” Adolf Dymsza śpiewa w duecie z… Adolfem Dymszą.

 

Ołowiane żołnierzyki, reż. Maksymilian Emmer, Jerzy Maliniak, Polska, 1938, 9 min.

Jest to rzadki przykład przedwojennego polskiego filmu animowanego. Jak głoszą napisy czołowe: „Film ten stanowi eksperyment, do wykonania którego użyto jedynie zwykłych, najprostszych zabawek dziecinnych”. W 1938 roku został zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Kinematograficznej w Wenecji. Po wojnie znana była jedynie wersja robocza z nieoryginalną czołówką odnaleziona w Związku Radzieckim. W 2023 roku film został zrekonstruowany w oparciu o dwa kontrnegatywy aceto, dzięki czemu udało się przywrócić jego pierwotną wersję oraz oryginalną czołówkę.

 

Dodek na froncie, reż. Michał Waszyński, Polska, 1936, 81 min.

Trwa I wojna światowa. Polski żołnierz Dodek Wędzonka zostaje znaleziony przez armię rosyjską i wzięty za rosyjskiego oficera. Trafia do pobliskiego dworu, w którym stacjonuje dowództwo i od razu wpada w oko pani pułkownikowej. Ukrywanie swojej prawdziwej tożsamości jest coraz trudniejsze, jednak dzięki swej zaradności Dodek znajduje wyjście nawet z największej opresji.
“Dodek na froncie” to komedia z najlepszego okresu w filmowej karierze Adolfa Dymszy. Partnerują mu ulubieńcy ówczesnej publiczności z Mieczysławą Ćwiklińską, Heleną Grossówną i Michałem Zniczem na czele.
Do naszych czasów zachowała się tylko amerykańska wersja dystrybucyjna ze zmienionym tytułem „Dymsza na wojnie”.

 

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie kina.

O cyklu Film z historią

Cykl poświęcony jest polskim filmom przedwojennym zdigitalizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Patronat

logotyp Polskiego Radia

 

 

 

 

 

Ilustracja: fotos z filmu Dodek na froncie, źródło: Fototeka FINA