Wydarzenia
Elżbieta Barszczewska. Nowa królowa ekranu | Film z historią #8
05
Październik
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Elżbieta Barszczewska. Nowa królowa ekranu | Film z historią #8

Bezpłatne wejście

W październiku przypada rocznica śmierci Elżbiety Barszczewskiej, aktorki, która w drugiej połowie lat 30. Uchodziła za królową polskiego ekranu. Jednym z ostatnich jej przedwojennych filmów jest Kłamstwo Krystyny z 1939 roku. Ponadto pokażemy zrealizowany w wakacje 1938 reportaż Szlakiem mew, ukazujący m.in. grupę polskich artystów podczas wypoczynku nad morzem. Wśród nich była także Elżbieta Barszczewska.

Wstęp bezpłatny! Wejściówki do odbioru w kasie kina

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

Szlakiem mew, reż. Mieczysław Bilażewski, 10 min, 1938, Polska

Żartobliwy reportaż ukazujący letni wypoczynek w najpopularniejszych polskich miejscowościach nadmorskich. Wycieczkę rozpoczynamy w Orłowie, gdzie jesteśmy świadkami wyborów Miss Wybrzeża oraz różnych rozrywek plażowych, po czym udajemy się statkiem do Jastarni, a wieczorem na dancing do Juraty. Mamy możliwość zajrzenia do pracowni malarskiej Wojciecha Kossaka, następnie zwiedzamy latarnię morską w Rozewiu i udajemy się na plażę do Jastrzębiej Góry, gdzie wypoczywają znani artyści sceny i ekranu.

Szlakiem mew to jeden z wielu morskich filmów Mieczysława Bilażewskiego. W kilku zdjęciach dowcipnie użyto tu stopklatek i cofania ruchu. Lektorem jest Andrzej Bogucki, aktor związany bardzo blisko z Polskim Radiem, znany głównie ze słuchowisk dziecięcych. Wielką wartością filmu jest udział znanych artystów: widzimy m.in. Stefana Hnydzińskiego pływającego w morzu, Tolę Mankiewiczównę jedzącą lody, czy Elżbietę Barszczewską czytająca książkę na klifie. Dotychczas film znany był jedynie w okaleczonej wersji pozbawionej dźwięku. W 2023 roku został zrekonstruowany w oparciu o trzy niekompletne kopie.

 

Kłamstwo Krystyny, reż. Henryk Szaro, 99 min, 1939, Polska

Typowy dla tego okresu melodramat o tematyce społeczno-obyczajowej. Krystyna i Janek są w sobie zakochani. Młodzi chcą się pobrać, lecz na taki mezalians nie zgadza się ojciec Janka – chłopak pochodzi z bogatej rodziny, dziewczyna jest skromną urzędniczką. Początkowo usiłuje przekupić Krystynę, ale gdy to się nie udaje wmawia jej, że Janek nigdy nie wybaczy jej braku porozumienia z rodzicami. Dziewczyna postanawia usunąć się z życia ukochanego.

O cyklu Film z historią

Cykl poświęcony jest polskim filmom przedwojennym zdigitalizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

Ilustracja: fotos z filmu Kłamstwo Krystyny, reż. H. Szaro, źródło: Fototeka FINA