Wydarzenia
Filmy Barbary Ptak w Ninatece | Dziś są twoje urodziny #3 [1–30 kwietnia]
01
Kwiecień
2022
Pokazy filmowe

Filmy Barbary Ptak w Ninatece | Dziś są twoje urodziny #3 [1–30 kwietnia]

Bezpłatne wejście

Barbara Ptak – kostiumolożka i scenografka, która w czasie kilkudziesięcioletniej pracy zasłynęła projektami w Polsce i za granicą – będzie bohaterką kolejnej odsłony cyklu Dziś są twoje urodziny. Projektowała do spektakli teatralnych, telewizyjnych i operowych; pracowała przy największych produkcjach filmowych, spośród których aż cztery były nominowane do Oscara! Przez cały kwiecień na Ninatece będą dostępne filmy, w których będzie można podziwiać efekty jej pracy.

W jednej z rozmów przyznała: „zawsze miałam zamiar, żeby się jakoś pokazać, żeby pozostał jakiś ślad. I to mój ślad”.  W kwietniu, z okazji 91. urodzin kostiumolożki pokażemy pięć filmów ze wspaniałymi strojami jej projektu. Tym samym dowiedziemy, jak potężny ślad pozostawia po sobie w polskiej kinematografii.

W ramach przeglądu Dziś są twoje urodziny proponujemy podróż po rozmaitych miejscach i okresach w historii. Dzięki znakomitym kostiumom Barbary Ptak przeniesiemy się m.in. na dwór Jana III Sobieskiego (Ojciec królowej, reż. Wojciech Solarz, 1979), do domu zamożnego ziemianina z artystycznego Berlina końca XIX wieku (Dagny, reż. Haakom Sandoy, 1976) i Warszawy epoki PRL (Nie lubię poniedziałku, reż. Tadeusz Chmielewski, 1971).

Filmy będą dostępne za darmo w Ninatece od  1 kwietnia godz. 20.00 do 30 kwietnia godz. 20.00 .

Program

Dagny, reż. Haakom Sandoy, 85 min., 1976, Polska, Norwegia

Nóż w wodzie, reż. Roman Polański, 101 min., 1961, Polska

Zmory, reż. Wojciech Marczewski, 100 min., 1978, Polska

Nie lubię poniedziałku, reż. Tadeusz Chmielewski, 98 min., 1971, Polska

Ojciec królowej, reż. Wojciech Solarz, 106 min., 1979, Polska