Wydarzenia
FINA na festiwalu „Przeźrocza” w Bydgoszczy
01
Wrzesień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

FINA na festiwalu „Przeźrocza” w Bydgoszczy

W programie będzie można zobaczyć m.in. film Przy torze kolejowym w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego, którego kopia cyfrowa stworzona została w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pokaz odbędzie się 1 września o godz. 11.00 razem z innymi obrazami Brzozowskiego – Medalionami oraz Archeologią.

Kolejnym akcentem FINA podczas festiwalu jest pokaz filmu Jańcio Wodnik w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Projekcja odbędzie się z taśmy 35 mm, którą Filmoteka udostępniła „Przeźroczom”.

Program

Plan wszystkich projekcji oraz informacja o biletach są do znalezienia na stronie festiwalu „Przeźrocza”.

 

1.09, godz. 11.00 Pokaz filmów Andrzeja Brzozowskiego

 

Medaliony, reż. Andrzej Brzozowski, 1967, 14 min, Polska

Znana polska pisarka Zofia Nałkowska tuż po II wojnie światowej pracowała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, której efektem był wydany w 1946 roku zbiór ośmiu opowiadań zatytułowany Medaliony. Jedno z nich, Przy torze kolejowym zostało zekranizowane w 1963 roku przez ten sam zespół, który kilka lat później zrealizował powyższy film. Tym razem jednak reżyser nie wziął na warsztat następnego opowiadania ze zbioru, lecz pokrótce przedstawił jakby streszczenie trzech następnych (Dwojra Zielona, Wiza i Człowiek jest mocny), czyniąc to w paradokumentalnej formie: aktorzy pojawiają się przed kamerą i opisują swe losy widzowi. Prawdopodobnie w taki sam sposób Zofia Nałkowska poznała opisane w opowiadaniach historie.

 

Archeologia, reż. Andrzej Brzozowski, 14 min, 1967, Polska

Nagrania prac wykopaliskowych grupy archeologów z Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk i ich wstrząsające odkrycie na terenie krematorium w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

 

Przy torze kolejowym, reż. Andrzej Brzozowski, 13 min, 1963, Polska

Luty 1943 roku. Z transportu kolejowego wyskakuje Kobieta – żydówka, jest ranna, otoczona tłumem gapiów z okolicznej wioski i dwójką oficerów policji, prosi o śmierć.

 

Po projekcji odbędzie się zwiedzanie Exploseum.

 

Miejsce: Exploseum – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

zapisy: rezerwacje@koloroffon.pl

 

2.09, godz. 17.00 Ładny dzień i Jańcio Wodnik Jana Jakuba Kolskiego

 

Przed projekcją Jańcia Wodnika odbędzie się pokaz krótkiego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. Ładny dzień.

 

Ładny dzień, reż. Jan Jakub Kolski, 18 min, 1988, Polska

Ładny dzień, opowiada o starszym małżeństwie opiekującym się swoim starym koniem, jak i sobą nawzajem. Przedstawia troski i obawy odejścia od swoich bliskich, wizji samotności, bardziej niż wieczny spoczynek. Filmowa wieś łączy w sobie autentyczny pejzaż wsi mazowieckiej z subtelną urodą kreacji plastycznej, wstęp do wrażliwości która stała się rozpoznawalnym wyróżnikiem świata w pełnometrażowych filmach reżysera.

Jańcio Wodnik, reż. Jan Jakub Kolski, 100 min, 1993, Polska

Klasyka gatunku, projekcja z taśmy 35mm. Wiejski filozof Jańcio otrzymuje moc czynienia cudów. Przez całe swe życie żył w zgodzie z Bogiem, a owa moc jawi mu się dar od stwórcy. Paradoks, stwórca wystawia go na próbę. Otumaniony pokusami świata, nie widzi co jest najważniejsze w życiu, do czasu.

Film otrzymał w 1993 roku nagrodę Złote Lwy w kategorii Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Specjalna Jury.

Spotkanie z reżyserem po projekcji poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

 

Miejsce: MCK Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12, ul. Bydgoszcz

Bilety: 15 zł

 

 

Ilustracja: Bogusław Linda w filmie Jańcio Wodnik, aut: Stefan Kurzyp, źródło: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny