Zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się podczas tegorocznej, 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. 27 lipca (w czwartek) na Rynku we Wrocławiu odbędzie się wrocławska premiera odrestaurowanego przez FINA filmu Wielka Droga (pierwszego powojennego fabularnego filmu polskiego), a także koncert Trio Kuby Stankiewicza The Music of Henryk Wars.
Wielkie święto kina rozpocznie się we Wrocławiu 20 lipca i potrwa do 30 lipca. Online festiwal potrwa aż do 6 sierpnia.
Program
godz. 20.30 Koncert Trio Kuby Stankiewicza The Music of Henryk Wars
Skład zespołu:
Kuba Stankiewicz – piano,
Wojciech Pulcyn – bass,
Sebastian Frankiewicz – drums
Koncert z muzyką Henryka Warsa, jak i pokaz filmu Wielka Droga to nieprzypadkowe połączenie. Henryk Wars, podczas II wojny światowej, przeszedł cały szlak bojowy z Armią generała Władysława Andersa. Z kolei film Wielka Droga ukazuje wojenną drogę polskich żołnierzy formujących Armię generała Andersa w dalekiej Rosji, którą śledzimy przez pryzmat losów pary narzeczonych ze Lwowa, rozłączonych w wojennej zawierusze. Utwór Po mlecznej drodze stał się muzycznym motywem przewodnim do filmu Wielka Droga, a także został wykorzystany we wspaniałym koncercie fortepianowym autorstwa Henryka Warsa. To wszystko będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów.
godz. 22.00 Pokaz filmu Wielka Droga, reż. Michał Waszyński, 96 min, 1946, Polska
Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. W filmie zostały wykorzystane materiały dokumentalne zarejestrowane przez filmowców podążających szlakiem II Korpusu. Widzimy m.in. atak ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, wywózki na Sybir, podpisanie paktu Sikorski-Majski, wyjście żołnierzy Andersa do Iranu, Palestyny i Iraku, Egiptu, walki we Włoszech oraz bitwę o Monte Cassino.
Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany.
Przygotowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia zbiorowej pamięci dokonań polskich twórców.
fotos z filmu Wielka Droga, reż. M. Waszyński