Wydarzenia
FINA na Nowych Horyzontach!
27
Lipiec
2023
Bezpłatne wejście

Zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się podczas tegorocznej, 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. 27 lipca (w czwartek) na Rynku we Wrocławiu odbędzie się wrocławska premiera odrestaurowanego przez FINA filmu Wielka Droga (pierwszego powojennego fabularnego filmu polskiego), a także koncert Trio Kuby Stankiewicza The Music of Henryk Wars.

Wielkie święto kina rozpocznie się we Wrocławiu 20 lipca i potrwa do 30 lipca. Online festiwal potrwa aż do 6 sierpnia.

Program

godz. 20.30 Koncert Trio Kuby Stankiewicza The Music of Henryk Wars

 

Skład zespołu:

Kuba Stankiewicz – piano,

Wojciech Pulcyn – bass,

Sebastian Frankiewicz – drums

 

pianista przy instrumencie
Kuba Stankiewicz, mat. promocyjne

 

Koncert z muzyką Henryka Warsa, jak i pokaz filmu Wielka Droga to nieprzypadkowe połączenie. Henryk Wars, podczas II wojny światowej, przeszedł cały szlak bojowy z Armią generała Władysława Andersa. Z kolei film Wielka Droga ukazuje wojenną drogę polskich żołnierzy formujących Armię generała Andersa w dalekiej Rosji, którą śledzimy przez pryzmat losów pary narzeczonych ze Lwowa, rozłączonych w wojennej zawierusze. Utwór Po mlecznej drodze stał się muzycznym  motywem przewodnim do filmu Wielka Droga, a także został wykorzystany we wspaniałym koncercie fortepianowym autorstwa Henryka Warsa. To wszystko będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów.

 

godz. 22.00 Pokaz filmu Wielka Droga, reż. Michał Waszyński, 96 min, 1946, Polska

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. W filmie zostały wykorzystane materiały dokumentalne zarejestrowane przez filmowców podążających szlakiem II Korpusu. Widzimy m.in. atak ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, wywózki na Sybir, podpisanie paktu Sikorski-Majski, wyjście żołnierzy Andersa do Iranu, Palestyny i Iraku, Egiptu, walki we Włoszech oraz bitwę o Monte Cassino.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia zbiorowej pamięci dokonań polskich twórców.

 

osoby pozujące do zdjęcia

fotos z filmu Wielka Droga, reż. M. Waszyński