Wydarzenia
Fotograf wojny, reż. Boris Benjamin Bertram (Best of Docs)
01
Październik
2020
Pokazy filmowe

Fotograf wojny, reż. Boris Benjamin Bertram (Best of Docs)

Best of Docs, comiesięczny pokaz najlepszych nowych filmów dokumentalnych

Zapraszamy na najlepsze filmy tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity! W tym roku największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce odbył się wyjątkowo we wrześniu, a nie w maju (jak co roku). Zaś już w październiku startuje Best of Docs comiesięczny cykl, w ramach którego będzie można zobaczyć wybitne filmy dokumentalne z całego globu!

Na początek, już 1 października,  pokażemy film otwierający tegoroczny festiwal MDAG, Fotograf wojny.

Fotograf wojny, reż. Boris Benjamin Bertram, 78 min., 2019

Był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie i fotografował strefy wojenne. Jego najbardziej znane zdjęcia to ruiny i zgliszcza, dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta obserwująca morze ze zbombardowanego hotelu w Mogadiszu, fryzjer golący klienta w Kaszmirze. Duński fotograf Jan Grarup to mistrz współczesnej fotografii wojennej, laureat prestiżowych nagród fotograficznych, w tym Eugene’a Smitha, czterokrotnie World Press Photo, UNICEF i Visa D’Or dla Darfuru. Pracuje jako freelancer, a jego zdjęcia regularnie pojawiają się w takich tytułach, jak: „Newsweek”, „The Guardian”, „Sunday Times Magazine”, „Stern”, „GEO”, „Paris Match” czy „La Repubblica”.

Dokumentując piękno surowego życia, przez cały czas żyje w napięciu, ryzykując śmierć. W rodzimej Kopenhadze mieszka czwórka jego dzieci, a gdy była żona zachorowała na raka mózgu okazało się, że nagle musi zrównoważyć sferę zawodową i rodzinną. Film pokazuje dwa równoległe, przenikające się światy, w których Grarup funkcjonuje. Gdy ogląda wiadomości z Bliskiego Wschodu to na dachu, z dala od swoich dzieci – z nimi ogląda tylko piłkę nożną.

Film jest psychologicznym portretem zaangażowanego i poszukującego wyzwań fotografa, który od 25 lat dokumentuje okropności wojny i nagle musi zmierzyć się z nową, tym razem wewnętrzną walką i pełnić rolę odpowiedzialnego ojca oraz partnera. To opowieść kameralna i dyskretna. Podglądamy, jak wygląda praca fotografa wojennego, a jednocześnie wizyta u lekarza czy spotkania z rodziną. Obserwujemy materiały archiwalne z jego dawnego życia. Okazuje się, że fotografia i film nie tylko na wojnie stają się doskonałym narzędziem do walki ze śmiercią.