Wydarzenia
Gapiszon i Król Midas | Filmowe ferie z Iluzjonem
16
Luty
2023
Pokazy filmowe Dzieci Grupy zorganizowane

Gapiszon i Król Midas | Filmowe ferie z Iluzjonem

Bezpłatne wejście

Serdecznie zapraszamy na Filmowe ferie z Iluzjonem w każdy wtorek i czwartek ferii o godzinie 11.00 w warszawskim kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50a.

Program

Gapiszon ogrodnikiem (reż. Jerzy Kotowski, 1965, Polska)

Kolejna z przygód Gapiszona, postaci stworzonej przez Bohdana Butenkę. Babcia Gapiszona pracuje w ogrodzie: podlewa kwiaty, przebiera fasolę. Gdy zapada w drzemkę, wnuczek postanawia jej pomóc. Niestety drzewka posadzone do góry korzeniami, strącone jabłka, przecięty ogrodowy wąż należący do krewkiego sąsiada oto efekty jego ogrodniczej aktywności. Na szczęście babcia staje w obronie psotnego wnuczka i ratuje go z opresji.

 

Bycze przygody Gapiszona (reż. Jerzy Kotowski, 1965, Polska)

Gapiszon podczas spaceru spotyka byka, który okazuje się być nie takim groźnym zwierzęciem na jakiego wygląda. Perypetie chłopca kończą się w… klatce w ZOO. Oryginalna oprawa plastyczna tej wycinankowej animacji autorstwa Jerzego Kotowskiego jest dziełem Bohdana Butenki – grafika specjalizującego się w rysunkach dla dzieci i młodzieży, autora ilustracji do ponad 200 książek.

Chłopiec ubrany w charakterystyczną czapkę w paski jest jedną z najbardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę. To bohater nie tylko serialu, ale przede wszystkim licznych, bogato ilustrowanych książek i komiksów.

 

Król Midas (reż. Lucjan Dembiński, 1963, Polska)

Dla chciwego króla Midasa liczy się tylko bogactwo. Za sprawą bóstwa wszystko, czego dotknie zamienia się w złoto. Ofiarą czaru padnie nawet jego córka. Nowa moc staje się dla Midasa przekleństwem. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Penderecki – jeden z najlepiej rozpoznawanych w świecie polskich kompozytorów współczesnych. Projekty plastyczne, stylizowane na wzór sztuki starożytnej Krety, stworzył Adam Kilian – wybitny grafik, ilustrator, scenograf filmowy i teatralny.

 

Nowe Przygody Misia Uszatka – Byłem tu pierwszy (reż. Eugeniusz Ignaciuk, 1980, Polska)

Miś Uszatek wraz z grupą przyjaciół jedzie na wycieczkę w góry. Zajączek psuje radosną atmosferę wyprawy swoim zachowaniem. Najbardziej dokucza Prosiaczkowi. Najpierw upiera się, aby usiąść w autobusie na miejscu, które zajął już Prosiaczek, a potem, już na miejscu, w górskim schronisku uszkadza jego łóżko. Wspólny wyjazd staje się okazją żeby nauczyć się jak radzić sobie w przyjacielskim gronie z konfliktami.

Nowe przygody Misia Uszatka to seria obejmująca 4 odcinki zrealizowane przez studio Se-Ma-For w 1980 roku z myślą o kinowych porankach. Ich bohater, tak dobrze znany międzynarodowej widowni z serialu Przygody Misia Uszatka, to bohater dziecięcej wyobraźni kilku pokoleń widzów. Narodził się na łamach prasy dziecięcej i książek Czesława Janczarskiego. Swój wygląd zawdzięcza Zdzisławowi Rychlickiemu, autorowi szaty graficznej czasopisma „Miś” i naczelnemu plastykowi Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”.

Głosu misiowi użyczył aktor Mieczysław Czechowicz.

Wstęp

Wstęp wolny.

Rezerwacje indywidualne i grupowe: kasa.iluzjon@fina.gov.pl