Wydarzenia
„Garsoniera”, reż. Billy Wilder | Wieczne lato: spragnieni miłości
07
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Garsoniera”, reż. Billy Wilder | Wieczne lato: spragnieni miłości

Bezpłatne wejście

Garsoniera, reż. Billy Wilder, 125 min., 1960, USA (pokaz z lektorem na żywo!)

Calvin Baxter, bohater tego kameralnego komediodramatu, jest skromnym urzędnikiem, nieustannie starającym się o awans lub podwyżkę. Środkiem do osiągnięcia tego celu mają być klucze do jego niewielkiego mieszkania, które udostępnia swojemu szefowi i zwierzchnikom spotykającym się tam z kochankami. Kiedy okazuje się, że jedną z nich jest windziarka, w której Baxter jest zakochany, musi on dokonać wyboru między uczuciem, a dalszą karierą.

Ciekawa intryga, zabawne dialogi i świetne aktorstwo – zwłaszcza pary głównych wykonawców – Shirley MacLaine i Jacka Lemmona, decydują o kultowości filmu. Pod względem scenariusza i reżyserii jest to konstrukcja bezbłędna. Twórcy z niezwykłą maestrią sprawiają, że widz utożsamia się z bohaterami i choć bawią go świetnie rozpisane sytuacyjne żarty, to nieodzownie za śmiechem podąża smutna refleksja na temat ludzkiego oportunizmu i wykorzystywania własnej pozycji w hierarchicznej strukturze rozwiniętego kapitalizmu. Obraz staje się przez to doskonałym zespoleniem komizmu z dramatem, przedstawiając trudne tematy w sposób lekki i urokliwy.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

 

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

 

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: mat. promocyjne