Wydarzenia
GDAŃSK ’82. FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ | Dzień 1 (sobota)
03
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Spektakl Spotkania

GDAŃSK ’82. FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ | Dzień 1 (sobota)

Zapraszamy w dniach 3–9 września 2022 roku do kina Iluzjon na „GDAŃSK’82. Festiwal, który się nie odbył“. Zaprezentujemy filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. W Iluzjonie pokażemy tytuły, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku, m.in.: Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego czy Kobietę samotną Agnieszki Holland.

Program

Pełna informacja o programie festiwalu znajduje się w osobnym artykule.


godz. 15.30 Uroczyste otwarcie Festiwalu i towarzyszącej mu wystawy plakatów z udziałem Andrzeja Pągowskiego; prezentacja katalogu


godz. 16.00 Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego naświetlający kontekst polskiego kina początku lat 80.

Krzysztof Kornacki – filmoznawca, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970 (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), Popiół i diament Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry” w 2011); współredaktor tomu Poszukiwane i degradowane sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie. Dekadę później (2013); współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”.

Wstęp wolny

 

godz. 17.00 Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski, 1982, 111 min, SALA STOLICA

Głośny debiut Ryszarda Bugajskiego. Historia młodej kobiety, która w latach stalinizmu trafia do więzienia w ręce funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, zbierających dowody przeciwko jej koledze. Bohaterka spędza tam kilka strasznych lat, a widzowie dowiadują się jak traktowano rzekomych przeciwników socjalizmu. Wielka rola Krystyny Jandy nagrodzona Złotą Palmą w Cannes, której znakomicie partnerują Adam Ferency, Janusz Gajos, Anna Romantowska i Agnieszka Holland.

Wstęp biletowany.

 

godz. 19.00 Czytanie zapisu kolaudacji Przesłuchania pod opieką Michała Szcześniaka, SALA STOLICA

Wstęp wolny

 

godz. 20.00 „Grudniowe gadanie” – spotkanie z twórcami Przesłuchania, Jackiem Petryckim i Adamem Ferencym, prowadzi Mateusz Werner 

 

Wstęp wolny.

 

Mateusz Werner – filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych. W  latach 1991–95 stały recenzent w telewizyjnym „Seansie Filmowym” (TVP 2), a w latach 1995–98 redaktor prowadzący tego programu, obecnie jeden z dwóch prowadzących program Sądy, przesądy – w powiększeniu. Wykładowca akademicki. W latach 2001–2010 kurator programu filmowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Od marca 2016 do kwietnia 2017  wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury ds. Badań i strategii kultury. Redaktor kwartalnika „Kronos“.  

Adam Ferency – aktor filmowy i teatralny, zagrał w aż czterech festiwalowych obrazach: Przesłuchaniu Bugajskiego, Przypadku Kieślowskiego, Odwecie Zygadły i Wigilii’ 81 Wosiewicza. Rola Tadeusza Morawskiego, przesłuchującego bohaterkę filmu Bugajskiego, należy do jego ekranowych osiągnięć. Stworzył tu portret człowieka doświadczonego przez pobyt w obozie koncentracyjnym, który po wojnie uwierzył w komunizm i sam znalazł się w roli prześladowcy. Przesłuchiwana imponuje mu swoją postawą, bohater doświadcza sprzecznych uczuć.

Jacek Petrycki – operator filmowy, reżyser i scenarzysta, autor zdjęć do Przesłuchania i Kobiety samotnej, a także bardzo wielu innych obrazów. Pracował z takimi reżyserami jak Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Agnieszka Holland, Tomasz Zygadło, Andrzej Titkow, Antoni Krauze. Zdobywca wielu nagród.

Wstęp

Wejście na niektóre seanse i wydarzenia jest biletowane. Można też nabyć karnet na cały festiwal w cenie 99 złotych.

 

Ilustracja: kadr z filmu Przesłuchanie, reż. R. Bugajski