Wydarzenia
GDAŃSK ’82. FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ | Dzień 6 (czwartek)
08
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

GDAŃSK ’82. FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ | Dzień 6 (czwartek)

Zapraszamy w dniach 3–9 września 2022 roku do kina Iluzjon na „GDAŃSK’82. Festiwal, który się nie odbył“. Zaprezentujemy filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. W Iluzjonie pokażemy tytuły, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku, m.in.: Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego czy Kobietę samotną Agnieszki Holland.

Program

Pełna informacja o programie festiwalu znajduje się w osobnym artykule.

 

godz. 15.00 Promocja nowego numeru „Pleografu”. Spotkanie prowadzi Mikołaj Mirowski, redaktor naczelny pisma. Goście: Natasza Korczarowska-Różycka, Krzysztof Kornacki i Paweł Jaskulski. SALA STOLICA

 

Wstęp wolny.

 

dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta. Redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu „Pojedynki stulecia”, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 prowadzi w TVP Historia cykl  prezentujący najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Autor książki Rewolucja permanentna Lwa Trockiego (2013) i tomu rozmów Piłsudski (nie)znany


dr hab. Krzysztof Kornacki
– filmoznawca, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970 (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), Popiół i diament Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry” w 2011); współredaktor tomu Poszukiwane i degradowane sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie. Dekadę później (2013); współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”

 

prof. Natasza Korczarowska-Różycka – filmoznawczymi, Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego

 

dr Paweł Jaskulski – filmoznawca, Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek, członek redakcji “Pleografu”

 

godz. 16.00 Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 1981, 122 min, SALA STOLICA

Filozoficzny film Krzysztofa Kieślowskiego pyta o to, co decyduje o ludzkim losie. Przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba dogonienia odjeżdżającego pociągu. Witek, grany przez Bogusława Lindę, przeżywa żywoty równoległe. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że żaden nie przynosi mu pełnej satysfakcji, a jeśli bohater jest blisko niej, wydarza się nieszczęście. Film leżał na półkach przez sześć lat. Sens Przypadku i jego wymiar filozoficzny z biegiem lat nabierają innego, uniwersalnego znaczenia.

Wstęp biletowany.

 

godz. 18.00 Danton, reż. Andrzej Wajda, 1982, 136 min, SALA STOLICA

Wizja Rewolucji Francuskiej i walk w łonie jej przywódców, a zarazem obraz dyktatury i jej twórcy, Maksymiliana Robespierre’a, dziwnie podobnego do generała Jaruzelskiego. Mocna wypowiedź Andrzeja Wajdy. Fantastyczne role polskich i francuskich aktorów, przede wszystkim niezapomnianego Wojciecha Pszoniaka, Gerarda Depardieu, Anne Alvaro, Andrzeja Seweryna, Bogusława Lindy.

Wstęp biletowany.

 

godz. 20.15 „Przypadek w historii”. Rozmowę prowadzi Mateusz Werner. Wśród gości prof. Krzysztof Kornacki i Bogusława Pawelec

 

Wstęp wolny.

 

Mateusz Werner – filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych. W l. 1991–95 stały recenzent w telewizyjnym „Seansie Filmowym” (TVP 2), a w latach 1995–98 redaktor prowadzący tego programu, obecnie jeden z dwóch prowadzących program Sądy, przesądy – w powiększeniu. Wykładowca akademicki. W l. 2001–2010 kurator programu filmowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Od marca 2016 do kwietnia 2017  wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury ds. Badań i strategii kultury. Redaktor kwartalnika „Kronos“.  

 

dr hab. Krzysztof Kornacki – filmoznawca, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970 (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), Popiół i diament Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry” w 2011); współredaktor tomu Poszukiwane i degradowane sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie. Dekadę później (2013); współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”.

 

Bogusława Pawelec – aktorka filmowa i teatralna, od 1978 roku związana z łódzkim Teatrem im. Jaracza. Szerokiej publiczności znana przede wszystkim z roli Emmy Dax w Seksmisji Juliusza Machulskiego i Czuszki Olkowskiej, dziewczyny Witka w Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego. Zagrała również w innym festiwalowym filmie – Grach i zabawach Tadeusza Junaka.

Wstęp

Wejście na seanse i niektóre wydarzenia jest biletowane. Można też nabyć karnet na cały festiwal w cenie 99 złotych.

 

Ilustracja: kadr z filmu Przypadek, reż. K. Kieślowski