Wydarzenia
„Grawitacja”, reż. A. Cuarón i spotkanie z Bronisławem Wildsteinem  | Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany #4
17
Maj
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Grawitacja”, reż. A. Cuarón i spotkanie z Bronisławem Wildsteinem | Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany #4

Grawitacja, reż. Alfonso Cuarón, 90 min, 2013, Wlk. Brytania, USA

Nagrodzeni Oscarami Sandra Bullock oraz George Clooney grają w przyprawiającym o szybsze bicie serca thrillerze Grawitacja, który przenosi widza w nieskończoną i bezlitosną głębię wszechświata. Reżyserem filmu jest nominowany do Oscara Alfonso Cuarón (Ludzkie dzieci).

Sandra Bullock gra doktor Ryan Stone, błyskotliwą inżynier medyczną, która wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskym (Clooney). Na tej pozornie rutynowej wyprawie zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami — przywiązani do siebie linami odpływają w ciemny bezkres.

Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili jakiekolwiek połączenie z Ziemią i być może wszelkie szanse na ratunek. Strach przeradza się w panikę, a każdy oddech pozbawia ich resztek niewielkiego zapasu tlenu. Jednak jedyną drogą powrotną może być zapuszczenie się jeszcze dalej w przerażającą głębię kosmosu.

Autorami scenariusza do filmu Grawitacja są Alfonso Cuarón i Jonás Cuarón. Alfonso Cuarón i David Heyman (filmy z serii Harry Potter) są jego producentami, a Chris deFaria, Nikki Penny i Stephen Jones – producentami wykonawczymi. W ekipie filmowej znalazł się także wielokrotnie nominowany do Oscara operator Emmanuel Lubezki (Ludzkie dzieci, Podróż do Nowej Ziemi), scenograf Andy Nicholson, montażyści Alfonso Cuarón i Mark Sanger oraz projektantka kostiumów Jany Temime (filmy z serii Harry Potter). Nad efektami specjalnymi pracował nominowany do Oscara specjalista ds. efektów specjalnych Tim Webber (Mroczny rycerz). Muzykę skomponował Steven Price.

W 2014 roku film otrzymał nominację do Oscara w kategorii Montaż Dźwięku i Dźwięk.

Dyskusja po filmie

Po filmie zapraszamy na spotkanie. Rozmowę z Bronisławem Wildsteinem poprowadzi Grzegorz Lewicki.

 

Bronisław Wildstein – pisarz, publicysta, pisuje do tygodnika „Sieci”, w TVP prowadzi autorski program. Działacz opozycji antykomunistycznej. Autor licznych artykułów oraz audycji w radio i telewizji. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego. Autor siedmiu powieści, trzech tomów opowiadań i dziewięciu książek publicystycznych oraz eseistycznych.

 

Grzegorz Lewicki – ekspert ds. nowych technologii. Członek Klubu Jagiellońskiego. Filozof i publicysta związany z Akademią Sztuki Wojennej oraz Polskim Instytutem Ekonomicznym. Doktor nauk humanistycznych, absolwent m.in. London School of Economics i Maastricht University. W latach 2011–2015 redaktor tygodnika „Wprost” (szef działu „Nauka”), a także były redaktor kwartalnika „Pressje”. Autor raportów na zlecenie sektora publicznego, międzynarodowych firm konsultingowych i Komisji Europejskiej. Autor i redaktor książek, m.in. Nadchodzi nowy proletariat! (2012), Miasta w nowym średniowieczu (2016), Indeks Mocy Państw (2017). Jego eseje były tłumaczone na 6 języków.

O cyklu Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany

Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany to cykl spotkań odbywających się w kinie Iluzjon, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na strukturę społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz emocji towarzyszącym sporom politycznym.

Gospodarzem cyklu jest prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy i autor książki Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pigułce. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy pochylają się nad problemami zmian społecznych wynikających z postępującej cyfryzacji i digitalizacji, poprowadzi on publiczność przez meandry zjawisk dotykających wszystkich obszarów naszego życia codziennego.