Wydarzenia
Grudzień ’70 | pokaz filmów i debata | online w Ninateka.pl
17
Grudzień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Grudzień ’70 | pokaz filmów i debata | online w Ninateka.pl

Bezpłatne wejście

Zapraszamy do serwisu Ninateka.pl na premierowy pokaz filmów pt. Grudzień 70 – materiały w reżyserii Adama Sobolewskiego oraz Pomnik wielkiej nadziei w reżyserii Andrzeja Szczygła. Obrazy te są przykładem walki polskich filmowców o prawdę i sprawiedliwość dziejową. Twórcy tych filmów – szczególnie Grudnia ’70 byli prześladowani przez władze, wielu z nich internowano, kończyło kariery filmowców. Piętno tamtych dni do końca życia pozostanie w ich pamięci. Pamięci, która zostanie odkryta ponownie podczas pokazów filmowych i debaty w FINA.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

Program

godz. 19.00 Grudzień ‘70 – materiały , reż. Adam Sobolewski, 41 min., 1990, Polska

Filmowa relacja z wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Wstrząsającym opowieściom świadków i uczestników wydarzeń – stoczniowców – postrzelonych, bitych i torturowanych; pracowników służby zdrowia, matek i ojców poległych i zakatowanych młodych ludzi – towarzyszy wątek narodzin „Solidarności” i montowania pomnika ku czci poległych stoczniowców.

Film jest tzw. „półkownikiem” – przeleżał wiele lat na półce w PRL-owskich archiwach i nie został pokazany publiczności. Realizację filmu rozpoczętą w 1981 roku przerwał stan wojenny. Film nie został ukończony w zamierzonym kształcie z powodu internowania a potem wyjazdu reżysera za granicę. Twórcy, jak i pracownicy WFO zdecydowali się w 1990 roku pokazać materiały zdjęciowe w takiej nieskończonej formie, by uchronić je przed niepamięcią, a fakty w nich przedstawione mogły dać świadectwo prawdzie.

 

godz. 19.45 Pomnik wielkiej nadziei reż. Andrzej Szczygieł, 10 min., 1981, Polska

Film rejestruje kilka fragmentów uroczystości odsłonięcia w Gdańsku, w dniu 16 grudnia 1980 roku Pomnika Poległych Stoczniowców. Autor nie stawiał sobie za cel zrealizowanie jeszcze jednego reportażu z uroczystości. Dokonał szerokiej epickiej rejestracji nastroju tego historycznego wydarzenia przedstawiając siłę i zwartość masowego tłumu. Ukazał w wielkich planach ducha jedności i solidarności Polaków w obliczu wielkiej sprawy narodowej. Film wzrusza, wprowadza w zadumę nad sprawami Polski i budzi nadzieję na moralne odrodzenie narodu.

 

godz. 20.20 debata po filmie z udziałem twórców dokumentu Grudzień ‘70 oraz filmoznawców


Mateusz Werner
– filmoznawca, wykładowca UKSW,

Paweł Nowacki – redaktor pisma młodych Katolików „Spotkania”,

Michał Dondzik – filmoznawca, współautor książki Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych,

Halina Poznańska-Wert – operator drugiej kamery,

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski – redaktor naczelny „Pleografu”.

 

Ilustracja: kadr z filmu Pomnik wielkiej nadziei, reż. Andrzej Szczygieł