Wydarzenia
Henryk Kuźniak na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Marzec 2023
08
Marzec
2023
Pokazy filmowe

Henryk Kuźniak na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Marzec 2023

Bezpłatne wejście

Bohaterem marcowej odsłony cyklu Dziś są twoje urodziny jest kompozytor, muzykolog i pedagog Henryk Kuźniak. By świętować rocznicę urodzin Henryka Kuźniaka, przygotowaliśmy do oglądania filmy ze skomponowaną przez niego ścieżką dźwiękową

Program

Filmy będą dostępne do 31 marca., godz. 20.00.

 

Vabank, reż. Juliusz Machulski, Polska 1981, 104 min

 

Kramarz, reż. Andrzej Barański, Polska 1990, 91 min

 

Anna” i wampir, reż. Janusz Kidawa, Polska 1981, 92 min

 

Rozmowa, reż. Piotr Andrejew, Polska 1974, 26 min

 

Warzywniak, 360°, reż. Andrzej Barański, Polska 2006, 24 min\

Henryk Kuźniak

Urodził się 17 marca 1936 roku w Czeladzi na Śląsku. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach podjął długoletnią współpracę z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie zajmował się opracowywaniem muzycznym i dźwiękowym realizowanych tam produkcji. Jego debiutem jako kompozytora muzyki filmowej był krótkometrażowy dokument z 1960 roku zatytułowany Siedliszcze, przybliżający pracę wiejskiego lekarza.

W 1968 roku wyjechał do Paryża, by kontynuować naukę w Konserwatorium Paryskim. Przebywając we Francji, odbył także staż w studiu Pierre’a Schaeffera, słynnego teoretyka muzyki i kompozytora, twórcy muzyki konkretnej. Kuźniak jest profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Gościnnie wykładał również na Europejskiej Akademii Filmowej w Strassburgu oraz Centrum Uniwersyteckim Leonarda da Vinci w Paryżu.

W historii polskiej muzyki filmowej zapisał się na stałe dzięki słynnemu ragtime’owi do filmu Vabank. Łącznie, jest autorem muzyki do niemal 200 produkcji filmowych i telewizyjnych. Prócz kompozycji stworzonych do komedii Juliusza Machulskiego, pisał muzykę dla Andrzeja Barańskiego (między innymi do Kramarza, Kobiety z prowincji, Horroru w Wesołych Bagniskach, Nad rzeką, której nie ma, a także wielu jego krótkich metraży), Grzegorza Królikiewicza (Na wylot, Wieczne pretensje), Janusza Kidawy (Anna i wampir), Piotra Szulkina (Ga-ga. Chwała bohaterom). Pracował również jako reżyser i montażysta dźwięku.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym gdyńskich Brązowych Lwów za muzykę do filmów Kobieta z prowincji i Vabank II, czyli riposta oraz Dyplomu Honorowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym za Stworzyć wiatr, Coś mi zabrano, Fotografia jest sztuką trudną (1999). Wyróżniony Grand Prix Komeda za całokształt twórczości (2022). Odznaczony został również przez ministra kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne (dwukrotnie, w 2005 i 2010).

O cyklu

Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.