Ideą przeglądu filmów Hubalczycy (1969) i Hubal (1973) jest udostępnienie szerokiej grupie odbiorców dwóch obrazów ukazujących dzieje majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Chcielibyśmy, aby fabularna wersja historii przedstawiona w Hubalu Bohdana Poręby została dopełniona przez dokumentalny zapis Hubalczyków Andrzeja Szczygła. Przegląd w ramach akcji #bezprzedawnienia.
Program:
Filmy dostępne od 29 września do 29 października na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.
Hubalczycy, reż. Andrzej Szczygieł, 1969, 20 min
Pierwszy w historii film dokumentalny poświęcony oddziałowi majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Andrzej Szczygieł stara się w nim doszukać prawdy o wojennej przeszłości żołnierzy Hubala – aby jej dotknąć, stosuje metodę psychodramy; bardziej od faktów interesują go emocje, to one przywołują wspomnienia.
Rwany montaż, doskonała praca kamery i eksperymentalne zastosowanie archiwaliów czyni film niezwykłym dziełem artystycznym. Hubalczycy to film zapomniany, który od czasu premiery nie był wyświetlany, przez lata milczeli o nim filmoznawcy i historycy. Dopiero dzisiaj, w 2022 roku, dzięki zaangażowaniu specjalistów z FINA film został zdigitalizowany i będzie można go zobaczyć w doskonałej jakości.
Hubal, reż. Bohdan Poręba, 1973, 132 min
Dopełnieniem dokumentalnej historii majora Henryka Dobrzańskiego będzie możliwość obejrzenia także popularnego Hubala (1974) w reżyserii Bohdana Poręby. Film fabularny powstał cztery lata po dokumencie Andrzeja Szczygła i okazał się jednym z popularniejszych polskich filmów. Niemała w tym zasługa charyzmatycznego Ryszarda Filipskiego, który wcielił się w postać majora oraz Małgorzaty Potockiej, Tadeusza Janczara czy Emila Karewicza. Warto również podkreślić, że znakomitą muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar. Poza uznaniem widzów reżyser i aktorzy zdobyli szereg nagród. Widzowie Ninateki będą mieli okazję obejrzeć film w znakomitej wersji, zrekonstruowanej przez FINA.
Ilustracja: kadr z filmu Hubal, reż. B. Poręba