Wydarzenia
I kino stworzyło… gwiazdy | Klub Seniora
15
Październik
2020
Pokazy filmowe

I kino stworzyło… gwiazdy | Klub Seniora

W tym sezonie zapraszamy na spotkania z wielkimi męskimi gwiazdami kina. Kurator cyklu, Andrzej Bukowiecki, przed każdą projekcją opowie o bohaterach zbiorowej wyobraźni: bożyszczach kobiet, utalentowanych wokalnie i tanecznie hollywoodzkich gwiazdorach czy wreszcie o najciekawszych aktorach kina europejskiego.

Sokół maltański, reż. John Huston, USA 1941, 97 minut

Cykl rozpoczniemy arcydziełem kina noir, czyli Sokołem maltańskim Johna Hustona z legendarną kreacją Humphreya Bogarta.

Debiut reżyserski Johna Hustona jest zarazem pierwszym i jednym z najlepszych amerykańskich „czarnych filmów” (ang. film noir), które w latach 40. dominowały w Hollywood. Odtwórcy głównej roli, Humphreyowi Bogartowi, film przyniósł międzynarodowy rozgłos.

Detektyw Sam Spade (Bogart) i jego wspólnik, Miles Archer (Jerome Cowan), zostają zaangażowani przez piękną panią O’Shaughnessy (Mary Astor) do poszukiwań niejakiego Freda Thursby’ego, który zniknął rzekomo z jej siostrą. Archer niebawem ginie w tajemniczych okolicznościach, odnalezione zostają także zwłoki Thursby’ego. Cyniczny samotnik Spade postanawia sam wyjaśnić zagadkę tych morderstw. Wkrótce odkrywa, że piękna pani O’Shaughnessy należy do międzynarodowego kręgu przestępców, a zlecone przez nią poszukiwania mają zupełnie inny cel, niż początkowo deklarowała.

Zasady bezpieczeństwa

Prosimy zapoznać się zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w Kinie Iluzjon.