Wydarzenia
„Ich noce”, reż.Franka Capra | Mistrzowie komedii w Klubie Seniora
14
Październik
2021
Pokazy filmowe Wykłady

„Ich noce”, reż.Franka Capra | Mistrzowie komedii w Klubie Seniora

Po wakacyjnej przerwie i okresie spotkań online wracamy z Klubem Seniora do Kina Iluzjon. Nasze comiesięczne spotkania rozpocznie prawdziwy film-petarda – nagrodzone 5 Oscarami, pełne wdzięku Ich noce Franka Capry.

Ich noce, reż. Frank Capra, 105 min., 1934, USA

Ellie Andrews (Claudette Colbert), rozkapryszona córka milionera, ucieka z domu po tym, jak ojciec unieważnia jej ślub z lotnikiem. W drodze do Nowego Jorku, gdzie udaje się w poszukiwaniu ukochanego, spotyka równie przystojnego co cynicznego dziennikarza Petera Warnera (Clark Gable). Ten od razu rozpoznaje w niej dziedziczkę fortuny i postanawia wykorzystać znajomość do własnych celów. Nie przewiduje jednak pewnych komplikacji…

Film Franka Capry pełen jest pysznych gagów, a dialogi aż skrzą się w wyrafinowanej grze półsłówek. Ciągła rywalizacja i potyczki między bohaterami stanowią siłę napędową tej znakomicie skonstruowanej opowieści, a zderzenie się różnych społecznych światów i przełamywanie płciowych stereotypów to kolejne wyjątkowe walory tego niezwykłego filmu. Postacie wykreowane przez Colbert i Gable’a reprezentują archetypiczne osobowości, które będą następnie powielane w niezliczonych komediach romantycznych.

Program:

godz. 11.00 prelekcja Andrzeja Bukowieckiego

godz. 11.20 pokaz filmu Ich noce

O cyklu Mistrzowie komedii w Klubie Seniora

W tym sezonie zaprezentujemy Państwu najwspanialsze komedie kina europejskiego, choć nie zabraknie również mocnych akcentów zza oceanu. Wśród gwiazd, które zobaczymy na ekranie Sali Stolica, m.in. Fernandel, Peter Sellers oraz Louis de Funès, za kamerą – Frank Capra i Leonid Gajdaj, a po obu stronach – niezrównani Mel Brooks i Jacques Tati.

 

Ilustracja: kadr z filmu Ich noce, reż. Frank Capra