Wydarzenia
I’m so-so… | 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego
27
Czerwiec
2021
Pokazy filmowe Spotkania

I’m so-so… | 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego

Bezpłatne wejście

W dniu rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych i najbardziej inspirujących, ale i oglądanych na świecie polskich reżyserów filmowych,  Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wieczór specjalny poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Zaczniemy od pełnego błyskotliwych refleksji i anegdot portretu dokumentalnego Krzysztof Kieślowski: I’m so-so… nakreślonego przez współpracowników i przyjaciół reżysera. Oprócz Kieślowskiego-artysty poznamy bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego.

Następnie zaprosimy Państwa do dyskusji Kieślowski – kiedyś i dziś. Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach? Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy, szef Studia Filmowego „Tor”), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki Kieślowski. Zbliżenie). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

Wieczór zakończymy pokazem plenerowym zrekonstruowanego cyfrowo filmu Przypadek z 1981 roku w wersji pełnej, nieocenzurowanej!

Program

godz. 18.30 pokaz dokumentu Krzysztof Kieślowski: I’m so-so…

Sala Ziemia Obiecana.


Krzysztof Kieślowski: I’m so-so…
, reż. Krzysztof Wierzbicki,  55 min, 1995, Dania / Polska

Ekipa filmowa Krzysztofa Kieślowskiego: jego asystent Krzysztof Wierzbicki wraz z operatorem Jackiem Petryckim i dźwiękowcem Michałem Żarneckim tworzą film, w którym tym razem to słynny reżyser jest głównym bohaterem. Wywiad-rzeka z artystą przeplatany jest cytatami filmowymi i muzyką Zbigniewa Preisnera ze słynnego Dekalogu. Powstaje w ten sposób opowieść pełna ciepła, zaskoczeń i refleksji, w której oprócz Kieślowskiego-artysty poznajemy także bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego. W końcu do szkoły filmowej dostał się dopiero… za trzecim razem. Dokument powstał rok przed śmiercią reżysera.

 

godz. 19.30 dyskusja Kieślowski – kiedyś i dziś.

Transmisja w Ninatece.

 

Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach? Czy jego filmy mimo upływu czasu wciąż opowiadają widzom coś nowego? Jak wygląda recepcja obrazów Kieślowskiego z perspektywy obecnych problemów Polski a także zglobalizowanego świata? Czy powinniśmy znaleźć nowy sposób odczytania jego dzieł?

Goście: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy, szef Studia Filmowego „Tor”), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki Kieślowski. Zbliżenie). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

 

godz. 21:30 plenerowa projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu Przypadek w wersji nieocenzurowanej.

Pokaz na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5.

 

Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 118 min., 1981, Polska

Film przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba dogonienia odjeżdżającego pociągu. W wersji pierwszej Witek poznaje starego komunistę, skazanego niegdyś za odchylenie prawicowe, dzięki któremu otrzymuje pracę w organizacji młodzieżowej. Po dramatycznych wydarzeniach ma wyjechać z grupą peerelowskich aktywistów do Francji. Jest jednak lato 1980 roku. Wersja druga – spóźniony Witek zamierza wskoczyć do uciekającego pociągu. Zatrzymany przez policję wdaje się w bójkę z funkcjonariuszami, za co trafia do więzienia. Angażuje się w działalność opozycyjną i antykomunistyczną. W trzeciej wersji Witek spóźnia się na pociąg. Na dworcu spotyka swoją dawną znajomą. Pobierają się. Witek kończy studia medyczne, zajmuje się pracą naukową. Otrzymuje ofertę wyjazdu do Libii.

Ten niezwykły film o roli przypadku w życiu człowieka przeleżał na półkach przez sześć lat. Sens Przypadku, jego wymiar filozoficzny z biegiem lat nabierają innego, uniwersalnego znaczenia. W ramach pokazu plenerowego na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5 pokażemy jego dłuższą, nieocenzurowaną wersję po rekonstrukcji cyfrowej.

Wstęp

Wstęp wolny. Limit miejsc: 90

W razie pytań prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

Zasady bezpieczeństwa

Prosimy o przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa:

– zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa,

– wypełnienie obowiązkowego oświadczenia o stanie zdrowia, które jest dostępne również w siedzibie FINA,

– zakrywanie ust i nosa w czasie przebywania na terenie FINA,

– zachowanie dystansu od pozostałych gości,

– zajęcie miejsca wyznaczonego przez obsługę FINA,

– nie spożywanie napojów i posiłków w sali,

– w przypadku objawów zakażenia – pozostanie w domu.

W razie pytań prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

Program towarzyszący online:

Ninateka

 

W rocznicę urodzin reżysera w Ninatece zagości Kieślowski mniej znany – autor dokumentów, krótkich metraży, ale także współpracownik, przyjaciel i po prostu widz. Oprócz trzech filmów: Tramwaju, Z punktu widzenia nocnego portiera oraz Siedmiu kobiet w różnym wieku pokażemy szereg rozmów ze współpracownikami, miłośnikami i znawcami twórczości artysty, a 27 czerwca od 19:30 będziemy transmitować na żywo dyskusję Kieślowski – kiedyś i dziś w której udział wezmą m.in. Krzysztof Zanussi i Feliks Falk.

 

Mapa Dekalogu

 

Mapa Dekalogu to wirtualny spacerownik po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Opisom poszczególnych lokacji towarzyszą fragmenty scenariusza oraz samych filmów, a także współczesne fotografie autorstwa Piotra Jaxy. Strona dostępna w języku polskim i angielskim. 25 czerwca wystartują nowe wersje językowe: francuska, niemiecka oraz hiszpańska.

 

Fototeka

 

Od 2016 FINA (a wcześniej NInA) aktywnie wspiera prace mające na celu zabezpieczenie i rozwój Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego (ATKK). W 2017 roku, w partnerstwie z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ, FINA zaczęła proces digitalizacji i opisu archiwum Krzysztofa Kieślowskiego. Obok materiałów aktowych oraz zdjęć z kolekcji pani Marii Kieślowskiej, FINA stworzyła cyfrowe wersje zdjęć Piotra Jaxy, fotosisty na planie Trzech Kolorów Krzysztofa Kieślowskiego, zabezpieczając w ten sposób wyjątkowy zbiór, w większości dotychczas niepublikowanych, zdjęć z tryptyku – dziedzictwo bezcenne z punktu widzenia historii polskiego i europejskiego kina.

Trzy kolory. Czerwony

Trzy kolory. Biały

Trzy kolory. Niebieski

 

Europeana

 

Z okazji 78. rocznicy urodziny Krzysztofa, końcem czerwca 2019, na Europeanie pojawił się pierwszy z trzech blogów o reżyserze, napisany przez filmoznawcę Mikołaja Jazdona i wzbogacony archiwaliami zdigitalizowanymi przez FINA w ramach projektu Europeana Migration in Arts and Sciences współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility.

 

Ilustracja: zdjęcie z  planu filmu Krótki film o zabijaniu, reż. Krzysztof Kieślowski, Fototeka FINA