Wydarzenia
Jak być kochaną | Przeszłość jest dziś
16
Luty
2018
Pokazy filmowe Dorośli

Jak być kochaną | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Przeszłość jest dziś.

Program

Jak być kochaną, reż. Wojciech Jerzy Has, 1963, 97 minut

Młodziutka aktorka Felicja kocha kolegę po fachu, mitomana Rawicza. Wybucha wojna, Felicja zostaje kelnerką w barze, gdzie pewnego wieczoru Rawicz obraża volksdeutscha, który chwilę później ginie na ulicy. Podejrzenie pada na aktora, a zakochana Felicja decyduje się ukryć ukochanego w swoim mieszkaniu, ryzykując życiem. Im bardziej mężczyzna gardzi jej poświęceniem, tym bardziej ona stara się zasłużyć na jego uczucie, gotowa na każdą, nawet najokrutniejszą próbę. Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny to jedna z największych kreacji aktorskich w dziejach polskiego filmu.

Spotkanie

Po seansie zapraszamy na rozmowę z dr Małgorzatą Jakubowską z Uniwersytetu Łódzkiego, autorką książki Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.