Wydarzenia
„Jak ojciec i syn”, reż. H. Koreeda | Klub filmowy {OD–JAZD}
03
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Jak ojciec i syn”, reż. H. Koreeda | Klub filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Jak ojciec i syn Hirokazu Koreedy poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyka filmowego Kamila Kalbarczyka.

Jak ojciec i syn, reż. Hirokazu Koreeda, 121 min, 2013, Japonia

Pewnego dnia państwo Nonomiya odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko w wyniku pomyłki ich syn został podmieniony w szpitalu z innym chłopcem. Dramatyczne odkrycie postawi ich przed szeregiem dylematów i niełatwych emocjonalnie wyborów. Która z decyzji zapewni szczęście ich rodzinie?

Hirokazu Koreeda dał poznać się widzom jako twórca niezwykle umiejętnie operujący mechanizmem przenoszenia na widza emocji odczuwanych przez stworzone na ekranie postaci oraz umożliwiający zrozumienie perspektyw zupełnie odmiennych od naszych doświadczeń. Jak ojciec i syn to (obok m. in. głośnych Złodziejaszków czy ubiegłorocznego Baby brokera) jeden z kilku filmów, w których wielokrotnie nagradzany na festiwalach reżyser rozwija swą refleksję nad istotą rodzicielstwa oraz budowania rodzinnych relacji.

Dyskusja po filmie

W jaki sposób działa filmowy mechanizm budowania empatii? Na czym według reżysera polega istota szczęśliwej rodziny? Czy twórczość japońskiego reżysera możemy określić jako uniwersalną?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszym klubowym ekspertem, Kamilem Kalbarczykiem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Jak ojciec i syn? Chcemy poznać Waszą opinię!


Prowadzący

 

Kamil Kalbarczyk – redaktor w czasopiśmie „Ekrany”, krytyk filmowy współpracujący z portalem Filmweb oraz wieloletni prelegent w ramach edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży. Absolwent historii sztuki oraz filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z rewolucją cyfrową i efektami wizualnymi, a także na tematyce aktorstwa i gwiazdorstwa w kinie. Spośród gatunków filmowych najwyżej ceni melodramat i musical. Miłośnik Meryl Streep, psów, animacji Disneya i klasycznego Hollywoodu.

Wstęp

Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.

 

Ilustracja: kadr z filmu Jak ojciec i syn, reż. H. Koreeda