Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #2
25
Kwiecień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #2

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach nowego cyklu dokumentalnego na Ninatece. Tym razem w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie obejrzymy dwa filmy: Na zlecenie Macieja Tyburskiego oraz Bar na Victorii Leszka Dawida. Po seansie zapraszamy na rozmowę dokumentalisty z dokumentalistą – Macieja Cuske z Leszkiem Dawidem. Filmy oraz streaming spotkania będą dostępne na ninateka.pl.

Program

Po seansach zapraszamy na rozmowę dokumentalisty z dokumentalistą – Macieja Cuske z Leszkiem Dawidem. Filmy oraz streaming spotkania będą dostępne na ninateka.pl.

 

Bar na Victorii, reż. Leszek Dawid, 2003, 55 min.

Zagraniczna przygoda dwóch młodych ludzi zaczynająca się na Victoria Coach Station, słynnym londyńskim dworcu autobusowym, na którym zatrzymują się autokary pełne Polaków. Bohaterowie pochodzący z małego miasteczka, gdzie panuje bezrobocie, marzą o pieniądzach, samochodzie i  rodzinie. Wyjazd do Londynu traktują jako szansę na lepsze życie, jednak szybko okazuje się, że muszą zderzyć się z gorzką i trudną rzeczywistością. Dokument ukazujący problemy, z jakimi boryka się część społeczeństwa, która decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu wielkiej życiowej szansy.

„Ten film jest smutny i właściwie powinien przygnębić widza. Na szczęście zrealizował go reżyser, który potrafi nawet z najtrudniejszych momentów życia wydobyć nieskończone pokłady humoru. Odnalazł dwóch fantastycznych bohaterów, którzy rozbawiają i wzruszają do łez. Oglądałem ten film wiele razy – jako antidotum na własne smutki. Polecam go wszystkim tym, którzy mają marzenia i pragną, by się ziściły. Czyli wszystkim.” – Maciej Cuske o filmie.


Na zlecenie,
reż. Maciej Tyburski, 2019, 29 min.

Co czeka młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Jak rzeczywistość kontrastuje z  oczekiwaniami, które każdy w sobie nosi? Intymny dokument, który ukazuje proces poszukiwania pracy przez młodego człowieka, chcącego sprawdzić, co go czeka po opuszczeniu murów uczelni.

Maciej Cuske mówi o filmie: „Maciej Tyburski postanowił przerwać studia, by jako socjolog zobaczyć, co czeka go na rynku pracy. Kamera była dla niego kołem ratunkowym, by po prostu nie zwariować przez rok pełen czekających na niego porażek i frustracji. To jeden z tych przykładów kina osobistego, w którym możemy zobaczyć bezpośrednio świat młodego pokolenia. Autor szuka swojej drogi i zastanawia się po prostu jak ma żyć”.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez poniższy formularz.

 

O cyklu

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcić miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem naszej podróży w świat dokumentu jest reżyser Maciej Cuske (wykładowca kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School), który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazjąn do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Dodatkowo każdy film poprzedzony jest krótkometrażowym obrazem autorów młodego pokolenia, dopiero wkraczających na drogę reżyserii filmowej.

Partnerem wydarzenia jest Wajda School & Studio.

Maciej Cuske urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców w jego mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, „Biała Kobra” na Festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, „Złoty Zamek” na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West Lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku nominowany do Paszportu Polityki. Wykładowca kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School.