Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #3
25
Maj
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #3

Bezpłatne wejście

Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie z nowego cyklu dokumentalnego Ninateki. Tym razem w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie odbędzie się projekcja filmów: Pod niebem Marty Skiby oraz Over the Limit Marty Prus.

Program

Po seansie zapraszamy na rozmowę gospodarza cyklu Macieja Cuskego z reżyserką – Martą Prus. Filmy oraz streaming ze spotkania będą dostępne na ninateka.pl.

Film Pod niebem dostępny będzie na platformie od 25 maja od godz. 18.00 do 2 czerwca do godz. 20.00. Over the limit dostępny jest na stałe w ofercie Ninateki.

 

Pod niebem, reż. Marta Skiba, 13 min, 2019

Mężczyzna u schyłku życia tęskni za swoją największą pasją – lataniem. Na co dzień chodzi z głową w chmurach i nie chce zejść na ziemię. Twarze dawnych znajomych i wydarzenia z przeszłości bledną, jednak jedno spojrzenie w górę przywraca emocje tamtych chwil. Kiedyś as przestworzy, dziś zostały mu już tylko resztki wspomnień. Film powstał w ramach programu Przedszkole Filmowe pod opieką pedagogiczną Macieja Cuske, Marcina Sautera i Edyty Wróblewskiej.

 

Over the limit, reż. Marta Prus, 74 min, 2017

Świetnie przyjęty na IDFA, obsypany nagrodami na wielu festiwalach w Polsce i za granicą dokument o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej Margaricie Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Reżyserki nie interesuje ani historia życia, ani droga na szczyt, ale cena, jaką młoda dziewczyna musi zapłacić za sukces.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez poniższy formularz.

 

O cyklu

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Dodatkowo każdy film poprzedzony jest krótkometrażowym obrazem autorów młodego pokolenia, dopiero wkraczających na drogę reżyserii filmowej.