Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | MACIEJ CUSKE ZAPRASZA #5
21
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | MACIEJ CUSKE ZAPRASZA #5

Bezpłatne wejście

Po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem dokumentalnym! Serdecznie zapraszamy na piąte spotkanie już 21 września o godz. 19.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Gościem naszego spotkania będzie Wojciech Staroń – operator, reżyser, scenarzysta filmowy, twórca nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych. Podczas wydarzenia pokażemy dwa filmy, które będą też dostępne na darmowej platformie VOD Ninateka.pl. W programie Między brzegami Jarosława Piskozuba oraz Syberyjska lekcja Wojciecha Staronia. Wstęp wolny!

Program

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez formularz udostępniony poniżej.

 

Między brzegami, reż. Jarosław Piskozub, Mikołaj Bielawski, 12 min, 2018

Mężczyzna u schyłku życia, prowadzący życie wytyczane powtarzalnym rytmem codziennych zdarzeń szykuje się do wyprawy. Film opisuje nieśpieszną egzystencję i oniryczną podróż w którą wyruszamy razem z bohaterem.

„Film Między brzegami jest małym hołdem młodego twórcy Jarosława Piskozuba dla kina tworzonego na taśmie. Z wielką starannością i cierpliwością autor podpatruje życie starego mieszkańca brzegu Wisły i z kamerą podąża za jego marzeniem o ostatnim rejsie. Czuję, że ten zdolny autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i z wielką niecierpliwością czekam na jego kolejny film” – Maciej Cuske.

 

 

Syberyjska lekcja, reż. Wojciech Staroń, 58 min, 1998

Wielokrotnie nagradzany dokument o wyprawie na Syberie młodej pary, których dojrzewające uczucie możemy obserwować w filmie. Każdy z nich za pomocą innego języka opowiada o podróży, która może okazać się jedną z najważniejszych wędrówek w życiu.

Syberyjska lekcja jest dla mnie wciąż filmem zagadkowym. Utkany z fragmentów życia zarejestrowanych na taśmie filmowej, której autor nie mógł zbyt dużo zabrać ze sobą w daleką wyprawę na Syberię. Skąd wiedział co zarejestrować, a co zachować tylko w pamięci? Jaki zmysł mu podpowiadał, żeby akurat w takim a nie innym momencie ma wcisnąć przycisk kamery? To jest wielka tajemnica, której rąbek być może uda nam się uchylić podczas spotkania. To film naprawdę niezwykły, z pewnością jeden z tych, które ukształtowały moje myślenie o filmie dokumentalnym” – Maciej Cuske.

 

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja poprzez poniższy formularz.

 

Pokazy na Ninatece

Streaming spotkania będzie  dostępny na stronie ninateka.pl. Film Między brzegami będzie dostępny  od 21 września do 19 października. Syberyjska lekcja będzie dostępna w dniach 21 września – 28 września.

O cyklu

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Dodatkowo każdy film poprzedzony jest krótkometrażowym obrazem autorów młodego pokolenia, dopiero wkraczających na drogę reżyserii filmowej.