Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #8
10
Styczeń
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske zaprasza #8

Bezpłatne wejście

Pierwsze noworoczne spotkanie z dokumentem to podróż po polskiej prowincji śladem objazdowego kina prowadzonego przez dwóch przyjaciół, Darka i Michała w filmie Kino objazdowe Marcina Sautera. Przyjrzymy się także uwięzionym w pandemicznej izolacji Mai oraz jej dziadkowi w obrazie Papierosy Mai Markowskiej.

Wstęp bezpłatny! Obowiązkowa rejestracja przez formularz, udostępniony poniżej w tym artykule.

Program

Filmy wyświetlane podczas wydarzenia dostępne będą na platformie ninateka.pl w dniach: 10–17 stycznia 2023.

 

Papierosy, reż. Maja Markowska, 18 min, 2020, Polska

Wiosna 2020 roku. Wnuczka i schorowany dziadek spędzają razem pandemiczną izolację. Wspólnie jedzą, rozmawiają, grają w karty, palą papierosy. Reżyserka łączy fragmenty uchwycone kamerą z tymi zaanimowanymi, by opowiedzieć o bliskości w odosobnieniu. Film znalazł się w konkursie polskim 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, został także wyróżniony Nagrodą Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za najlepszy scenariusz.

 

Kino objazdowe, reż. Marcin Sauter, 51 min, 2005, Polska

Lato. Dwóch przyjaciół, Darek i Michał, podróżują po wsiach i małych miasteczkach, wyświetlając na dużym ekranie klasyczne polskie produkcje. Spotykają przy tym mozaikę postaci – z jednymi dyskutują o życiu, marzeniach i perspektywach, innym pomagają przy pracy. Przygodne spotkania, oparte na rozmowie i zrozumieniu, nabierają niemalże terapeutycznego wymiaru. Film Marcina Sautera to dokumentalne kino drogi, kreślące ciepły portret polskiej prowincji.

 

Po projekcjach filmów zapraszamy na rozmowę Macieja Cuske z Marcinem Sauterem, reżyserem Kina objazdowego.

 

Twórcy:

Maja Markowska – absolwentka filmowej Szkoły Wajdy, zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych i animacją. Warsztat filmowy doskonaliła pod okiem m.in. Edyty Wróblewskiej, Katarzyny Orzechowskiej, Macieja Cuske, a także Marcina Sautera. Pracowała na planach filmów Miasto (2021) w reż. Marcina Sautera oraz Wesele (2021) Wojciecha Smarzowskiego.

 

Marcin Sauter – urodzony 8 sierpnia 1971 roku w Bydgoszczy. Karierę zaczynał jako fotoreporter, z czasem zajął się realizacją filmów fabularnych i dokumentalnych, a także wielokrotnie stawał za kamerą. Ukończył Wyższe Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy pod okiem Marcela Łozińskiego. Jest laureatem wielu nagród filmowych, m.in. Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film Kino objazdowe (2005) oraz Złotej Żaby za film Żalansz (2017) na festiwalu EnergaCamerimage.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja przez poniższy formularz. Liczba miejsc ograniczona.

 

O cyklu

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Partnerem wydarzenia jest Wajda School & Studio.

Prowadzący

Maciej Cuske urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową przy Miejskim Centrum Kultury – miejsce dla młodych filmowców w jego rodzinnym mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, „Biała Kobra” na Festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, „Złoty Zamek” na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West Lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku nominowany do Paszportu Polityki.