Wydarzenia
Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske Zaprasza
20
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Jak żyć? | Spotkanie z dokumentem | Maciej Cuske Zaprasza

Bezpłatne wejście

Inauguracja nowego cyklu dokumentalnego na Ninatece już 20 marca o godz. 19.00. Zapraszamy na seans filmu Jak żyć, zrealizowanego przez klasyka polskiego dokumentu Marcela Łozińskiego, który odbędzie się w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Spotkanie poprzedzi rozmowa dokumentalisty z dokumentalistą, przedstawiciela młodszego pokolenia Macieja Cuske z mistrzem gatunku – Marcelem Łozińskim.

Filmy oraz streaming spotkania dostępne w serwisie Ninateka.pl.

Program

godz. 19.00 Jeszcze porozmawiamy, reż. Mateusz Buława, 21 min., 2019, Polska

Wkraczający w dorosłość bracia wciąż mieszkają z mamą i babcią. Skomplikowane relacje sprawiają, że mieszkanie jest również terytorium walki o własną autonomię, którą każdy z nich wyraża w inny sposób. Rodzinny portret, w którym nieobecność ojca symbolizuje głuchy sygnał w słuchawce telefonu.


godz. 19.25 Jak żyć, reż. Marcel Łoziński, 83 min., 1977, Polska

Podczas obozu szkoleniowego dla młodych małżeństw ZSMP organizowany jest konkurs „Wzorowa rodzina”. Anonimowi jurorzy coraz bardziej ingerują w sprawy osobiste uczestników, co rodzi konflikty demaskujące metody pracy kierownictwa obozu, które ujawniają postawy i prawdziwe ludzkie twarze. Dokument ukazuje manipulacyjne systemy władzy oraz przedstawia obraz młodych ludzi, którzy w latach siedemdziesiątych wkraczali w dorosłe życie.

Reżyser wprowadził aktorów – naturszczyków, którzy prowokując zaplanowane sytuacje, wywoływali określone reakcje obozowiczów. W ten sposób Łoziński połączył techniki dokumentalne i fabularne, tworząc jeden z najbardziej wnikliwych dokumentów tamtych lat.


godz. 21.00
rozmowa Macieja Cuske z Marcelem Łozińskim

 

Filmy będą dostępne w Ninatece od 20 marca od godz. 19.00 do 27 marca do godz. 19.00.

Wstęp

Wejście bezpłatne, konieczne jest wypełnienie formularza udostępnionego w tym artykule. Formularz jest dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00.