Wydarzenia
„Jeden dzień w Ukrainie”, reż. V. Tykhyy | Orły 2023
09
Styczeń
2023
Pokazy filmowe

„Jeden dzień w Ukrainie”, reż. V. Tykhyy | Orły 2023

Jeden dzień w Ukrainie, reż. Volodymyr Tykhyy, 79 min, 2022, Ukraina, Polska

Wydarzenia w filmie rozgrywają się w Ukrainie jednego dnia: 14 marca 2022 roku, 2944 dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej. W ciągu ostatnich kilku tygodni intensywne działania wojenne surrealistycznie wymieszały miejsca i ludzi oraz stworzyły postapokaliptyczny scenariusz, ujawniając nowe cechy i role. Tysiące mieszkańców Kijowa zamieszkało na stacjach metra. Spokojne dotąd przedmieścia stolicy zostały przekształcone przez rosyjskich okupantów w strefy bitwy zniszczenia i grabieży. Ludzie nie żyją już według „dni roboczych” lub „weekendów”, licząc zamiast tego liczbę dni od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę…

Film przedstawia ten dzień z życia gwiazdy muzyki pop, inżyniera wideo, historyka, konserwatora dzieł sztuki, badacza polarnego i emeryta, którzy zostali zmuszeni do radykalnej zmiany i przewartościowania swojego życia.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023

Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznawać będzie nagrody dla najlepszych polskich filmów, które w mijającym roku mogliśmy oglądać w kinach.

Uroczysta 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 odbędzie się 6 marca 2023 roku. Wcześniej publiczność oraz członkinie i członkowie Akademii będą mogli przypomnieć sobie filmy ubiegające się o nagrody. Zostaną one pokazane w Kinie Iluzjon. Po wieczornych seansach odbywać się będą też spotkania z twórcami kandydujących filmów.