Wydarzenia
Kapital & Richard Pinhas | FINA na ucho
13
Kwiecień
2018
Muzyka na żywo

Kapital & Richard Pinhas | FINA na ucho

Bezpłatne wejście

Zapis koncertu jest dostępny w serwisie Ninateka.pl.

 

Jakub Ziołek i Rafał Iwański zaprosili kilka lat temu Richarda Pinhasa na odbywający się w Bydgoszczy If You Say So… Festival. Jak wieść niesie, to właśnie ten koncert oraz twórczość francuskiego kompozytora zainspirowała ich do wspólnego działania – i tak powstał Kapital, duet, w którym muzyka elektroakustyczna zderza się z psychodelicznym brzmieniem przetworzonej gitary. W końcu albumy nagrywane przez Pinhasa oraz jego zespół Heldon to wizytówka europejskiego elektronicznego rocka, czerpiącego z dokonań Briana Eno, Roberta Frippa, ale także amerykańskiego minimalizmu. Nawiązań do  twórczości Pinhasa doszukać się można nie tylko w kolejnych utworach duetu, ale także w ich sympatii do filozofujących twórców literatury science-fiction. Kapital nawiązywali do Lema, podczas gdy posiadający tytuł doktora na Sorbonie gitarzysta współpracował z Gillesem Deleuze’em i przyjaźnił się z Normanem Spinradem czy Philipem K. Dickiem.

Za sprawą krakowskiego festiwalu Unsound muzycy mogli podzielić się swoimi fascynacjami na scenie. Współpraca okazała się na tyle satysfakcjonująca, że muzycy postanowili zarejestrować jej efekty na płycie. W rezultacie w marcu 2018 roku ukazał się album Flux, który trio będzie promowało w ramach ogólnopolskiej trasy. Jeden z jej przystanków znajdzie się w siedzibie FINA.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

fot. Grzegorz Kwiecień