King Kong, reż. John Guillermin, 134 min, 1976, USA
Remake filmu Meriana C. Coopera z 1933 roku. Właściciel spółki naftowej inwestuje duże pieniądze w poszukiwania ropy na niezbadanych dotąd wyspach Oceanu Indyjskiego. Członkowie wyprawy znajdują rozbitka – piękną dziewczynę – i zabierają ją na pokład. Grupa ląduje na wyspie, która okazuje się zamieszkała przez tubylców uznających za boga wielkiego goryla zwanego Kong. Tubylcy postanawiają przeznaczyć dziewczynę na ofiarę swemu bóstwu…
Obraz Johna Guillermina pozostaje najważniejszym filmem o jednym z najbardziej ikonicznych potworów filmowych – King Kongu. Znany amerykański krytyk Richard Schickel pisał po premierze: „Efekty specjalne są wspaniałe, dobroduszny humor scenariusza jest komiksowy, ale nie popada w przesadny kamp, a ponadto film ma dwie świetne role” – Charlesa Grodina i… Konga. Wiele fragmentów tego osobliwego melodramatu, np. ujęcie przedstawiające Jessicę Lange trzymaną w wielkich dłoniach King Konga, na stałe weszło już do historii kina.
O cyklu Z archiwum popkultury
Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?
Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.
W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.
Ilustracja: kadr z filmu King Kong, reż. J. Guillermin