Wydarzenia
„Klątwa doliny węży”, reż. Marek Piestrak | Polskie kino gatunków
20
Kwiecień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Klątwa doliny węży”, reż. Marek Piestrak | Polskie kino gatunków

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i kwartalnik „Pleograf” zapraszają na kwietniowe środy z polskim kinem gatunków! Wraz z mistrzami gatunków – Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem i Markiem Piestrakiem zastanowimy się nad tym, czy takie kino to najbardziej fascynująca i nieodkryta część jego historii. Podczas każdego ze spotkań pokażemy najbardziej charakterystyczny film naszego gościa, a także filmy krótkometrażowe lub etiudy. Po projekcjach odbędą się fascynujące rozmowy z reżyserami, które poprowadzi filmoznawca Michał Dondzik.

Program

godz. 18.00 pokaz filmów Klątwa doliny węży (reż. Marek Piestrak, 99 min., 1987, Polska) oraz Cicha noc, święta noc (reż. Marek Piestrak, 24 min., 1970, Polska)

Klątwa doliny węży (1987) otworzy spotkanie z Markiem Piestrakiem. Młody profesor Tarnas, polski Indiana Jones (Krzysztof Kolberger), amerykański komandos Traven (Roman Wilhelmi) i przebojowa francuska dziennikarka (Ewa Sałacka) wyruszają do Laosu w poszukiwaniu nie tyle zaginionej arki, co tajemniczej amfory, ukrytej w Dolinie Węży. Przed jadem kobr chronią bohaterów pojemniki z gazem, zdobyte u znajomego Rosjanina. Na znalezisko czyhają jednak wysłannicy organizacji, która chce zapanować nad światem. Klątwa rzucona niegdyś na Travena przez buddyjskich mnichów – którym wykradł cenną szkatułę, nazywając ich przy tym żółtkami – zdaje się nie tracić swojej mocy. Zapraszamy też na pokaz filmu Cicha noc, święta noc (1970) oraz rozmowę z bohaterem wieczoru.


godz. 20.15  Spotkanie z reżyserem Markiem Piestrakiem. Prowadzenie: Michał Dondzik, filmoznawca i członek redakcji „Pleografu”.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza udostępnionego w tym artykule.

Limit miejsc został wyczerpany.